ТРАНСФОРМАЦІЯ ПОЛІТИЧНИХ РЕЖИМІВ В УМОВАХ ГЕОПОЛІТИЧНОЇ ТУРБУЛЕНТНОСТІ

  • М. В. Шаповаленко Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна,майдан Свободи, 4, Харків, 61022 https://orcid.org/0000-0002-9128-8008
Ключові слова: геополітика, геополітичні зміни, світ-системний аналіз, протистояння землі та суші, проміжні політичні режими, стабілізація, дестабілізація

Анотація

Аналізуються основні чинники, тенденції та перспективи трансформації політичних режимів у контексті переходу до поліцентричної системи світового порядку. Геополітичні невизначеності на початку нової ери викликають значні побоювання серед еліти і вчених. Це пов'язано з деякими змінами в гегемонії світових держав. Природа гегемонії мінливого світового порядку привернула особливу увагу в двадцятому столітті і залишається у фокусі досліджень  дотепер. І. Валлерстайн підкреслював, що гегемоністські  держави повинні бути могутніми, щоб отримувати вигоди від свого статусу. «Однополярний порядок» в світовій політиці виявився неефективним з точки зору забезпечення глобального процвітання і безпеки, просування демократичних практик та зміцнення світового порядку і стабільності в усіх регіонах. Підкреслено, що дестабілізація всього світового порядку зумовлена загостренням внутрішньополітичних розбіжностей і конфронтації в США і країнах Європейського Союзу.

Зазначено роль процесів реформування нових геополітичних коаліцій у створенні геополітичної турбулентнрсті. Бурхливий світ міжнародних відносин і політики характеризується двома всеосяжними тенденціями: (1) витіснення геополітики геоекономікию; (2) мутації міжнародної безпеки, яка все більше зміщується від міждержавного рівня до загроз безпеці, зростаюча важливість і інтенсивність конфліктів між різними системами цінностей і ідеологіями, зокрема між інтеграціоністськими (такими як демократія і права людини) і партикуляристськими  ідеологіями (такими як націоналізм чи релігійний фундаменталізм).

Стверджується, що протистояння процесів вестернізації і істернізації  означає ослаблення впливу західних країн і посилення східних. Згідно з деякими прогнозами, економічні та технологічні революції змінять економіку і соціальні структури суспільства; соціальні та демократичні революції будуть чинити тиск на різні рівні влади; геополітична революція створить багатополярний світ. В умовах геополітичної турбулентності основні ресурси влади розмиті і передбачати траєкторії трансформації політичних режимів в найближчі десятиліття, особливо в умовах посилення Азії і Латинської Америки, занадто складно.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографія автора

М. В. Шаповаленко, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна,майдан Свободи, 4, Харків, 61022

Професор, д. політ.н.

Посилання

ЛІТЕРАТУРА

Валлерстайн Иммануил, 2016 Мир-система Модерна. Том ІІ. Меркантилизм и консолидация европейского мира-экономики. 1600-1750 М.: Университет Дмитрия Пожарского.

Agnew J., Cobridge S. 1995. Mastering Space, Hegemony, Territory and International Political Economy. London; New York.

FREEDOM IN THE WORL. 2018. URL:

https://freedomhouse.org/sites/default/files/FH_FITW_Report_2018_Final_SinglePage.pdf

Закарія, Фарід. 2019. Ліберальний світовий порядок не втратив силу, незважаючи на ситуативні погіршення. URL: https://yes-ukraine.org/ua/news/farid-zakariya-liberalniy-svitoviy-poryadok-ne-vtrativ-silu-nezvazhayuchi-na-situativni-pogirshennya

Ман, Майкл. 2018. Источники социальной власти Т.1. Москва: Дело

Global Trends to 2030: Can the EU meet the challenges ahead? 2015. URL: https://trends.ifla.org/node/453

REFERENCES

Vallerstajn Immanuil. 2016. The Modern World -System II. Mercantilism and the Consolidation of the European world- economy.1600-1750 M.: Universitet Dmitriya Pozharskogo (in Russian).

Agnew J., Cobridge S. 1995. Mastering Space, Hegemony, Territory and International Political Economy. London; New York.

FREEDOM IN THE WORL. 2018. URL:

https://freedomhouse.org/sites/default/files/FH_FITW_Report_2018_Final_SinglePage.pdf

Zakariya, Farid. 2019. The liberal world order has not lost its force, despite the situational deterioration. URL: https://yes-ukraine.org/ua/news/farid-zakariya-liberalniy-svitoviy-poryadok-ne-vtrativ-silu-nezvazhayuchi-na-situativni-pogirshennya (in Ukrainian).

Man, Majkl. 2018. The Sources of social power. T.1, Moskva: Delo (in Russian).

Global Trends to 2030: Can the EU meet the challenges ahead. 2015. URL: https://trends.ifla.org/node/453.

Опубліковано
2020-01-12
Як цитувати
Шаповаленко, М. В. (2020). ТРАНСФОРМАЦІЯ ПОЛІТИЧНИХ РЕЖИМІВ В УМОВАХ ГЕОПОЛІТИЧНОЇ ТУРБУЛЕНТНОСТІ. Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія "Питання політології", 36, 8-12. https://doi.org/10.26565/2220-8089-2019-36-01
Розділ
ЗАГАЛЬНИЙ