ДЕМОГРАФІЧНІ ПРОЦЕСИ В СУЧАСНОМУ СВІТІ ЯК ЧИННИК МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ
Анотація
Розглядаються демографічні процеси у сучасному світі в контексті міжнародної безпеки. Основну увагу зосереджено на демографічній ситуації в індустріально розвинутих країнах та країнах, що розвиваються. Простежено особливості зростання населення в регіонах, що розвиваються та загрозу неконтрольованої міграції. Висвітлено демографічну проблему в індустріально розвинутих країнах – зростання частки населення пенсійного віку при зменшенні частки населення працездатного віку. Виявлено, що маргіналізація населення в поєднанні з високою мобільністю населення, яка притаманна регіонам, що розвиваються, створюють передумови для подальшої міграції населення, в тому числі в більш розвинуті регіони, така ситуація – великий відсоток мобільного і молодого населення в регіонах, що розвиваються, є загрозою для соціально-економічної і політичної стабільності в розвинутих регіонах, оскільки високий рівень життя, розвинута інфраструктура, економічна і соціальна стабільність роблять розвинуті регіони привабливими для міграції з регіонів, що розвиваються. Зроблено висновок, що індустріально розвинуті регіоні здійснили демографічний перехід, який призвів до зростання частки населення похилого віку при зменшенні частки населення працездатного віку; такі демографічні зміни ставлять під сумнів життєздатність моделі держави загального добробуту (Welfare state) в подальшій перспективі через відсутність ресурсів для її підтримки, а високий рівень життя актуалізує проблему неконтрольованої міграції з регіонів, що розвиваються і мають надлишок населення. Розглянуто проблему інституційної неефективності в регіонах, що розвиваються, яка може детермінувати проблему природних катастроф, голоду, війн та епідемій і, як наслідок, масовий неконтрольований процес зміни місця проживання, що являє собою серйозну загрозу регіональній та міжнародній безпеці. Проаналізовано чинники такої загрози.
Завантаження
Посилання
ЛІТЕРАТУРА
Buonanno, L. 2017. “The European Migration Crisis”. In: D. Dinan, N. Nugent, & W. E. Patterson (Eds.), The European Union in Crisis. London: Palgrave Macmillan: 100-130.
Вишневский, А. 2017. “Глобальный миграционный взрыв – вызов ХХІ века”, Український соціологічний журнал 1-2: 82-86
Frieden, J., Walter, S. 2017. “Understanding the political economy of the Eurozone Crisis”, Annual Review of Political Science 20: 371-390.
Гайко, О. 2016 “Трансформація держав сучасного типу”, Вісник ХНУ імені В. Н. Каразіна. Сер. Питання політології 29: 46-50.
Фисун, А. 2007. “Концепция неопатримониализма в современной политической теории: уроки для «четвертой волны» демократизации”, Ойкумена: Альманах сравнительных исследований политических институтов, социально-экономических систем и цивилизаций. Вып. 5. Х.: Золотые страницы: 123-137.
REFERENCES
Buonanno, L. 2017. “The European Migration Crisis”. In: D. Dinan, N. Nugent, & W. E. Patterson (Eds.), The European Union in Crisis. London: Palgrave Macmillan: 100-130.
Vishnevsky, А. 2017. “Global migration explosion – a challenge of the 21st century”, Ukrainian Sociological Journal 1-2: 82-86 (in Russian).
Frieden, J., Walter, S. 2017. “Understanding the political economy of the Eurozone Crisis”, Annual Review of Political Science 20: 371-390
Gaiko, О. 2016 “Transformation of the modern state”, The Journal of V.N. Karazin Kharkov National University: Issues of Political Science 29: 46-50 (in Ukrainian).
Fisun, A. 2007. “Concept of Neopatrimonialism in the Contemporary Political Theory: Lessons for the Fourth Wave of Democratization,” Oikumena: Comparative Studies of Political Institutions, Socioeconomic Systems, and Civilizations. Vol. 5. Kharkiv: 123-137 (in Russian).
Авторські права та ліцензування.
Ліцензійні умови: автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License International CC-BY, яка дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства цієї роботи і першої публікації в цьому журналі.
Якщо стаття прийнята до друку в журналі "Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія "Питання політології", автор має підписати угоду про передачу авторських прав. Угода надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Цією угодою автор засвідчує, що поданий матеріал:
- не порушує авторських прав інших осіб або організацій;
- не був опублікований раніше у інших видавництвах та не був поданий до публікації у інші видання.
Автор передає редколегії права на:
- публікацію статті українською (англійською) мовою та розповсюдження її друкованої версії;
- переклад статті англійською мовою (для статей українською мовою) та розповсюдження друкованої версії перекладу;
- розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою), через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті журналу, в електронних базах даних, репозитаріях тощо).
Автор зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками:
- Використовувати матеріали статті повністю або частково з освітньою метою.
- Використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних дисертацій.
- Використовувати матеріали статті для підготовки тез, доповідей конференцій, а також усних презентацій.
- Розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту журналу) на:
- персональних web-ресурсах усіх авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).