Формування монументально-меморіального простору Донецька
Анотація
Донецьк – місто, розташоване у південно-східній частині України, що почало формуватися з останньої чверті ХVІІІ ст. Протягом ХХ ст. місто Юзівка – Сталіне – Донецьк перетворилося на індустріальний центр у межах Російської імперії, а згодом – СРСР. Відповідно створювався його монументально-меморіальний простір, аналіз якого є метою цього дослідження. Задля її реалізації опрацьовано законодавчі документи, реєстри пам’яток історії та культури, статистичні дані, періодичну пресу. У статті показано, що монументальна традиція Донецька була сформована переважно за радянської доби, найінтенсивніше протягом 1950–80-х років. Пам’ятники стосувалися знакових для того часу подій – «Великої Жовтневої соціалістичної революції», «Громадянської війни», «Великої Вітчизняної війни», чимало об’єктів присвячено праці, зокрема шахтарській. Вони цілеспрямовано працювали на формування радянської ідентичності містян. Данина українській історії та культурі виявилася в пам’ятниках Т. Шевченку, І. Франку, Б. Хмельницькому. Проте їх встановлення мало формальний характер – всі ці об’єкти, окрім першого, були розміщені на периферії Донецька. Показано, що в роки незалежної України в місті встановлено півтора десятки пам’ятників, присвячених людям, життя та діяльність яких була пов’язана з Донецьком чи Донецькою областю – А. Солов’яненку, Дж. Юзу, жертвам Голокосту, воїнам-інтернаціоналістам, загиблим міліціонерам, жінці-матері, жертвам політичних репресій, жертвам Чорнобильської катастрофи, герою-рятівнику та інші. Практика зведення пам’ятників у порадянські десятиліття орієнтувалася на плекання гордості за визначних земляків, і на цій основі виникав регіональний патріотизм. При цьому пам’ятники радянської доби незмінно зберігалися поряд із новими меморіальними об’єктами, чому сприяла позиція Донецької міської ради, депутати якої неодноразово заявляли про непотрібність знесення радянських меморіалів. У процесі дослідження вийшло дійти висновку про переважно радянське наповнення монументально-меморіального простору Донецька, який і на межі ХХ–ХХІ ст. не зазнав істотних змін, що впливало на формування специфічної ідентичності, яка вкладалася в поняття місцевого, «донецького» патріотизму.
Завантаження
Посилання
Денисенко, Г., Денисенко, О. Меморіальний простір України у формуванні історичної пам’яті. Україна XX століття: культура, ідеологія, політика, вип. 21, 2016, с. 187-99.
Донецькі депутати сумують за тоталітаризмом. Available at:
Федько, А. Памятник императору Александру II в Юзовке. Архивные документы. Available at:
Горсовет Донецка отказался сносить советские памятники. Available at:
Грицак, Я. Історія двох міст. Україна модерна, № 12 (2), 2007, с. 27-60.
Кармазіна, М. С. Політичні ідентичності в сучасній Україні: міська громада Донецька. Київ, 2016.
Кульчицький, С., Якубова, Л. Триста років самотності: український Донбас у пошуках смислів і Батьківщини. Київ, 2016.
Куромія, Г. Свобода і терор у Донбасі: Українсько-російське прикордоння, 1870-1990-і роки. Київ, 2002.
Кузіна, К. В., Лихолобова, З. Г. Соціально-економічні процеси у монопрофільних шахтарських містах Донбасу (1950-1980-ті роки). Донецьк, 2010.
Кузьо, Т. Война Путина против Украины. Революция, национализм и криминалитет. Киев, 2018.
Мэр Донецка отказался сносить советские памятники. Newsland. Available at:
Міхеєва, О. Державна ідеологія та конструювання спільної пам’яті про минуле: організоване забуття та феномен пригадування (на прикладі пам’ятників Донецька). У зб.: Сучасні суспільні проблеми у вимірі соціології управління. Донецьк, 2006, с. 175-84.
Міхеєва, О. К. Сучасне місто у пошуках публічного простору: на прикладі Донецька. Сучасні суспільні проблеми у вимірі соціології управління: Збірник наукових праць ДонДУУ. Серія «Спеціальні та галузеві соціології», т. 14, вип. 258, 2013, с. 560-68.
Перелік пам`яток культурної спадщини місцевого значення Донецької області, занесених до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Державний реєстр нерухомих пам'яток України (місцевого значення) станом на 15 березня 2016 року. Available at:
Пірко, В. О. Заселення Донеччини у XVI-XVIII ст. (короткий історичний нарис і уривки з джерел). Донецьк, 2003.
Реєстр культурного надбання Донецької області (пам’ятки історії та культури). Available at:
Родионов, А. В Донецке открыли памятник расколу Украины. Новости Донбасса. 11 сентября, 2009. Available at:
Стасюк, І. Реєстр пам’яток місцевого значення та його роль у збереженні культурної спадщини. У зб.: Історико-культурна спадщина: європейський вимір: тези Всеукраїнської науково-практичної конференції. Львів, 2018, с. 121-25.
Студенна-Скруква, М. Український Донбас: Обличчя регіональної ідентичності. Київ, 2014.
Симоненко, І. М. Меморіальний простір України: кризовий стан та шляхи оздоровлення. Стратегічні пріоритети, № 4 (13), 2009, с. 53-63.
Символіка. Донецька обласна державна адміністрація. Available at:
Указ Президента України № 250/2007 «Про заходи у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні». Available at:
Донецька обл. Українсько-канадський дослідчо-документаційний центр. Available at:
Авторське право (c) 2020 Темірова Н. Р.
Цю роботу ліцензовано за Міжнародня ліцензія Creative Commons Attribution 4.0.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).