Міфічні алегорії страху (психоаналітичний аспект)
Анотація
Міфи усіх народів наповнені образами страшних істот. Історики релігій, етнологи, міфознавці пояснюють їх по-різному, переважно сходячись на думці, що усі разом вони засвідчували страх людини перед богами. Але це не пояснює факту великого розмаїття страшних істот, у кожній міфології невичерпно вигадливих і незбагненно потворних. Пропонується поглянути на найбільш відомі страховиська грецької міфології з точки зору психоаналітичного у поєднанні з алегоричним підходом, оскільки саме алегорія містить у собі потужний ресурс кодифікації психічних станів. Страхи людини втілюються у страховиська і заселяють міфічний світ. Триголовий Цербер (згодом триголовий змій у казках) і Медуза Горгона є найбільш яскравими у грецькій міфології алегоріями страху смерті. Страх смерті як страх підземного світу втілений в образі Цербера, він піддається відносному контролю і навіть може бути подоланий. Жах смерті, який раптово охоплює людину і вбиває її, втілений в образі Медузи Горгони. Алегорія страху смерті і алегорія жаху смерті – різні образи, які викликають різні сюжети. Складні порухи внутрішнього життя люди навчились розуміти і аналізувати лише в новому часі, але ще у міфічні часи людства вони були втілені в алегоричні коди, які інтерпретуються у кожному часі по-різному.
Завантаження
Посилання
Аверинцев, С. С. (1999). «Алегорія», в Софія – Логос. Словник. Київ: Дух і Літера.
Бауэр, В., Дюмотц, И. и Головин, С. (1998). Энциклопедия символов, пер. с нем. Москва: Крон-Пресс.
Беньямин, В. (2002). Происхождение немецкой барочной драмы, пер. с нем. С. Ромашко. Москва: «Аграф».
Данте, А. (2006). Божественна комедія, пер. з італ. і коментарі Є. А. Дроб’язка. Харків: Фоліо.
Еліаде, М. (2001). «Міфи, сновидіння і містерії», в Мефістофель і андрогін, пер. з фр. Г. Кьорян. Київ: Видавництво Соломії Павличко «Основи», сс. 117-301.
Лановик, З. (2006). Hermeneutica Sacra. Тернопіль: ВВД ТНПУ.
Хайдеггер, М. (2003). Бытие и время, пер. с нем. В. Бибихина. Харьков: Фолио.
Юнг, К.-Г. (1995). Тэвистокские лекции. Аналитическая психология: ее теория и практика, пер. с англ. В. Менжулина. Киев: СИНТО.