МАС-МЕДІА ТА КОРУПЦІЯ: УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ

  • І. О. Гринь Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, майдан Свободи, 4, Харків, 61022 https://orcid.org/0000-0003-1367-5472
Ключові слова: корупція; держава; засоби масової інформації; антикорупційна діяльність; засоби масової комунікації; медіа корупція; електронні ЗМІ; друковані ЗМІ

Анотація

Розглянуто таке явище, як корупція у засобах масової інформації, їх виникнення, формування та взаємовідношення з іншими сферами політичного життя. Проаналізовано роль корупції у політичному житті країни.

Виділено такі функції ЗМІ, як мобілізаційну, інформаційну, функцію соціалізації, функцію вираження інтересів суспільства та функцію формування громадської думки. Роз’яснено обов’язки, можливості засобів масової інформації, а також проблеми, що постають перед ними. Виділено найважливіші функції ЗМІ та порядок їх використання за умови різних політичних режимів, зокрема авторитарного, тоталітарного та демократичного. Проаналізовано особливості їхнього функціонування за умов демократичного режиму. Виокремлено такі основні недоліки ЗМІ, як заангажованість, замовність сюжетів, що відбивають політичні чи бізнесові розходження, та брак власних журналістських розслідувань. Підкреслено роль друкованих та електронних засобів масової інформації в політичному житті країни, особливо під час електоральних кампаній. При цьому пріоритет віддається ролі телебачення, радіомовлення та Інтернет- комунікацій.

Особливої уваги приділено визначенню рівня розвитку аналітики українських ЗМІ в оцінці міжнародних організацій, зокрема «Репортери без кордонів», та таких  інформаційних центрів, як, наприклад, «Детектор Медіа», а також в оцінці подій у різних країнах. Вказані основні постачальники медіа-інформації та власники провідних ЗМІ. Розглянуто поняття «медіа-корупція»,  її роль у сучасному медіа-просторі України. Виділено особливості державних, муніципальних та комерційних засобів масової інформації. Проаналізовано, як саме вони впливають на формування «порядку денного», що в свою чергу, забезпечує ефективну комунікацію громадськості з управлінцями.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографія автора

І. О. Гринь, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, майдан Свободи, 4, Харків, 61022

Студент кафедри політології.

Посилання

“Media ownership monitorˮ, Reporters witout borders URL: https://www.mom-rsf.org (дата звернення 1.12.2018).

Національне агентство з питань запо-бігання корупції. Потенціал засобів масової інформації у протидії корупції. 2017 URL: https://nazk.gov.ua/sites/default/files/docs/nazk_files/doslidzhennya/6.pdf (дата звернення 30.11.2018).

“Джерела інформації про стан справ в Україні. Соціологічне опитуванняˮ 2017, Детектор медіа. Вплив пропаганди на суспільну думку в Україні. URL: https://ms.detector.media/mediaprosvita/research/yak_rosiyska_propaganda_vplivae_na_suspilnu_dumku_v_ukraini_doslidzhennya/ (дата звернення 1.12.2018).

Дмитрієва, E. А. 2004. “Засоби масової інформації та ФПГ: закляті друзі?ˮ, Влада. 7: 5-12.

Прохоров, Е. П. 2000. Вступ до теорії журналістики: навчальний посібник. Москва.

Мунчик, А. М., Ворона, П. В. 2016. “Роль засобів масової інформації у формуванні політичної системи (управлінський аспект механізму впливу)ˮ, Український науковий журнал «Освіта Регіону». Київ: 197-202.

Кара-Мурза, С. Г. 2002. Маніпуляція свідомістю. Москва.

Опубліковано
2019-05-10
Як цитувати
Гринь, І. О. (2019). МАС-МЕДІА ТА КОРУПЦІЯ: УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ. Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія "Питання політології", 34, 54-58. вилучено із https://periodicals.karazin.ua/politology/article/view/12652
Розділ
ДЕМОКРАТИЧНІ ІНСТИТУТИ ТА ПРОЦЕСИ