Моделювання інформаційних потоків у середовищі Software Carpentry

  • Ольга Чуб Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна; майдан Свободи, 6, м. Харків, Україна, 61022 https://orcid.org/0000-0002-1216-856X
  • Марина Новожилова Харківський національний університет міського господарства імені О.М. Бекетова; вул. Маршала Бажанова, 17, м. Харків, Україна, 61002 https://orcid.org/0000-0002-9977-7375
Ключові слова: моделювання, онлайн-навчання, відкрита наука, ефективність освіти, ресурсне забезпечення

Анотація

Актуальність. Сучасний рівень і швидкість розвитку інформаційних технологій, прагнення суспільства до інформаційної уніфікації зумовлюють необхідність створення та впровадження нової моделі взаємодії освітньої та наукової спільноти для забезпечення вільного, оперативного та ефективного доступу до інформаційних ресурсів.

Мета. Освітня та наукова спільноти шукають нові підходи, які можуть забезпечити необхідний рівень ефективності навчання в умовах жорсткої обмеженості ресурсів, де на першому місці стоїть час. Тому актуальною проблемою сьогодення є формулювання принципів побудови, моделювання та систематизації властивостей інформаційного середовища як інтерактивної навчально-наукової платформи. У даній роботі розглядається розв’язання цієї проблеми на прикладі Software Carpentry.

Методи дослідження. Автори використовують такі методи дослідження – системний аналіз, теоретико-множинний аналіз, багатокритеріальна оптимізація, методи обробки експертної інформації. Для розв’язання поставленої задачі проведений аналіз парадигм інформаційних освітніх середовищ та класифікація доступних та найбільш поширених в українському освітньому та дослідницькому середовищі: Coursera, edX, Prometheus, Udemy. Ще одним цікавим напрямком є так зване мікронавчання. Водночас використання вищезазначених типів освітніх онлайн-ресурсів для цілей організації та проведення наукових досліджень, а також відбору та впровадження нових інструментів обробки інформації про об’єкти наукових досліджень є ускладненим або неможливим.

Результати. Однією з найбільш вдалих реалізацій в цьому напрямку вважається ідеологія Software Carpentry. Автори на волонтерських засадах беруть участь у проєкті, який реалізує Університет Сент-Ендрюс (Шотландія) з перекладу курсу «Мова програмування Python» з англійської мови на українську.

Висновки. Запропоновано узагальнену теоретико-множинну модель такого інформаційного середовища взаємодії освітньої та наукової спільноти.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Посилання

/

Посилання

Опубліковано
2022-06-27
Як цитувати
Чуб, О., & Новожилова, М. (2022). Моделювання інформаційних потоків у середовищі Software Carpentry. Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, серія «Математичне моделювання. Інформаційні технології. Автоматизовані системи управління», 54, 51-58. https://doi.org/10.26565/2304-6201-2022-54-06
Розділ
Статті