Україна-Туреччина: політико-економічні аспекти взаємовідносин і перспективи розвитку
Анотація
У статті розглянуті політичні та економічні аспекти взаємодії між Україною і Туреччиною, окреслені перспективи подальшої співпраці, проаналізовано основні причини, які перешкоджають плідній політичного діалогу. Предметом дослідження є українсько-турецькі відносини. Метою статті є визначення основних зовнішньоекономічних векторів між Україною і Туреччиною; аналіз генезису встановлення відносин між Україною і Туреччиною з моменту проголошення Україною незалежності; визначення першочергових пріоритетів співпраці між двома державами; визначення політичних складових у взаємовідносинах між Україною і Туреччиною; з'ясувати найбільш пріоритетні напрямки економічного партнерства між двома країнами для обґрунтування можливих сценаріїв розвитку їх подальших відносин. Використовуються загальнонаукові методи, такі як: системний аналіз - для визначення особливостей встановлення та розвитку основних зовнішньополітичних векторів відносин між Україною і Туреччиною; факторний аналіз - для виявлення причинно-наслідкових зв'язків між факторами, що впливають на відношення між Україною і Туреччиною. Отримані наступні результати: на підставі проведеного аналізу виявлено проблемні аспекти в політичній і економічній сферах, зокрема, описані бар'єри у торгівельно-економічній взаємодії і просуванні українського експорту до Туреччини, зокрема, створення зони вільної торгівлі призведе до розширення товарообігу між двома країнами не менше ніж у два рази. Висновки: розкривається роль економічного чинника у відносинах між двома країнами; проводиться порівняння деяких економічних показників; аналізуються основні показники експорту і імпорту; визначені перспективи торгівельно-економічного співробітництва та просування українського експорту до Туреччини; визначені три можливих сценарії подальшого співробітництва до 2020 року, із зазначенням найбільш оптимального і найбільш неприпустимого для України.
Завантаження
Посилання
Воротнюк М. Роль і місце України в зовнішньополітичних концепціях Туреччини концепціях Туреччини[Електронний ресурс] / М. Воротнюк. –Режим доступу: http://old.niss.gov.ua/book/Volovych_htm/Vorothyuk.htm]
Черніков І. З глибини століть. Про миротворчу тенденцію у взаєминах України і Туреччини у контексті історії / І. Черніков// Політика і час. – 1994. — №7. – С.72-78.
Долгов Є. Не лише Чорне море єднає нас. Посольству України в Туреччині 10 років: минуле, сьогодення, майбутнє / Є Долгов// Політика і час. - 2003. – №1. – С. 3-11.
Крук Н. І. Українсько-Турецькі відносини в зовнішньополітичній стратегії України та Туреччини / Н. І. Крук //Актуальні проблеми політики. – 2013. – Випуск 5. – С. 21-34.
АлієвМ.М. Зовнішня політика Туреччини наприкінці 90-х рр. ХХ ст. – на початку ХХІ ст. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://vmv.kymu.edu.ua/v/09/06.htm
Офіційний сайт Посольства України в Турецькій Республіці [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://turkey.mfa.gov.ua/ua/ukraine-tr/diplomacy
Україна з початку року збільшила експорт до Туреччини на 20% [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://glavcom.ua/news/eksport-z-ukrajini-do-turechchini-zris-mayzhe-na-20-za-sim-misyaciv-442984.html.
«The Business Herald»/ Журнал Торгово-промислової палати України («Діловий вісник») [Електронний ресурс]. – № 6 (265). – 2016/ – Режим доступу: http://old.ucci.org.ua/synopsis/dv/pdf/2016/dv1606.pdf
Протокол попереднього обговорення проектів угод про вільну торгівлю з Європейською асоціацією вільної торгівлі (ЄАВТ), Сінгапуром та Туреччиною засоціаціяминаціональнихтоваровиробників. 7 липня 2009 р. [Електронний ресурс] Режим доступу: Офіційний веб-сайт Міністерства економіки України -http://me.kmu.gov.ua/control/publish/article/mainart_id=137722&cat_id=137721.
Украина – Турция: у дружбы есть резервы // Вечерняя Одесса. - № 24 (9155). - 18 февраля 2010 г. [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://vo.od.ua/rubrics/raznoe/13321.php. – Последний доступ 24.04.2010.
Москалець О. Кримськотатарська тема у контексті українсько-турецьких відносин//Україна-Туреччина: безпека та співробітництво в Чорноморськомурегіоні:Матеріалиміжнародноїконференції,Київ, 10-11квітня 2000 р. / Фонд Фрідріха Еберта; За ред. Андрійка В.І., Перепелиці Г.М. – К., 2000. – С. 137.
Трансформація структури зовнішньої торгівлі України у зв’язку з підписанням угоди про асоціацію між Україною та ЄС П. О. Черномаз., О. І. Чавалах, Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, 2017 [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://dspace.univer.kharkov.ua/bitstream/123456789/13384/2/
Аудит зовнішньої політики: Україна-Туреччина [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukrreal.info/ru/statti/70341-audit-zovnishnoi-politiki-ukraina-turechchina
Воротнюк М. Туреччина: регіональний гравець з глобальними амбіціями. – Київ: Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, 2010. – 16 c.
Словник іншомовних слів Мельничука. Словопедія [Електроний ресурс]. – Режим доступа : http://slovopedia.org.ua/42/53402/284053.html.
Райнерт Э. С. Как богатые страны стали богатыми, и почему бедные страны остаються бедными / Э.С. Райнерт. – М. : Изд. Дом Гос. ун-та – Высшей школы экономики, 2011. – 384 с.
Дубровик-Рохова А. Україна сьогодні – це Перу 1979-го / А. Дубровик-Рохова // Веб-сайт газети «День». [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://day.kyiv.ua/uk/article/ekonomika/ukrayina-sogodni-ce-peru-1979-go
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).