Екологічній стан поверхневих вод басейну річки Стохід
Анотація
Мета. Аналіз стану якості поверхневих вод басейну річки Стохід, визначення класу та категорії якості води. Методи. Порівняльно-географічні, аналітичний, узагальнення та систематизації. Результати. На основі аналізу моніторингових спостережень що здійснювався Державною екологічною інспекцією у Волинській області за період з 2007 по 2017 р. визначено, що багаторічна часова та просторова динаміка середньорічних значень інтегральних екологічних індексів за середніми величинами становить у пункті с. Малинівка ІЕ сер. =2,2 та у смт Любешів ІЕ сер. =2,4 відповідно вода р. Стохід належить до ІІ класу якості («добрі», «чисті»), 2 категорії («дуже добрі», « чисті» води) і субкатегорії 2 (3) («дуже добрі», «чисті» води з тенденцією наближення до категорії «добрих», «досить чистих»). Динаміка середньорічних значень інтегральних екологічних індексів за найгіршими величинами у пункті с. Малинівка І Е найг. = 2,6 та у смт Любешів І Е найг. = 2,8 охарактеризувала води ІІ класом («добрі», «чисті»), 3 категорією («добрі», «досить чисті»), субкатегорією 2-3 (води, перехідні за якістю від «дуже добрих», «чистих» до «добрих», «досить чистих» ) і субкатегорією 3 (2) («добрі», «досить чисті» води з ухилом до «дуже добрих», «чистих»). Висновки. Значення індексів трофо-сапробіологічних показників є найгіршими, а серед речовин, що визначили якість води «дуже погана», «дуже брудна» були сполуки Нітрогену, підвищений рівень яких у р. Стохід здебільшого зумовлений надходженням недостатньо очищених стічних вод, поверхневого стоку із сільськогосподарських угідь, а також розкладанням неживої органічної речовини весною.
Завантаження
Посилання
Василенко Є. В. Аналіз факторів формування весняного водопілля на річках Правобережжя Прип’яті. Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2011. Т. 3 (24). С. 99-105.
Гриб Й. В., Клименко М. О., Сондак В. В., Войтишина Д. Й. Відродження систем трансформованих басейнів річок та озер. Рівне: НУВПГ, 2012. 246с.
Зузук Ф. В., Л. К. Колошко. Осушувальні меліорації в басейні р. Стохід Волинської області. Науково-технічний журнал № 1 (3), 2011. С. 43-50.
Клименко М. О., Гроховська Ю. Р. Оцінка екологічного стану водних екосистем річок басейну Припяті за вищими рослинами : монографія. Рівне : НУВГП, 2005. 194 с.
Методи гідро екологічних досліджень поверхневих вод / Арсен О. М., та ін.; під ред. В. Д. Романенка. – К. : ЛОГОС, 2006. 408 с.
Романенко В. Д., Жукинський В. М., Оксіюк О. П. Методика екологічної оцінки якості поверхневих вод за відповідними категоріями. К.: Символ – Т, 1998. 28 с.
Осадчий В. І. Природні умови формування хімічного складу води водних об’єктів Національного природного парку «Прип’ять-Стохід» . Наукові праці УкрНД ГМІ. 2012. Вип. 262. С. 115-145.
Савлучинська М. О., Горбатюк Л. О. Фосфор у водних екосистемах. Наук. зап. Терноп. нац.. пед. ун-ту. Сер. Біологія, 2014, № 4 (61). С. 153 – 162.
Ситник Ю. М., Арсан О. М., Морозова А. О. Гідрохімічні дослідження річок Стохід та Припяті влітку 2000 року . URL: http: //www. eprints.zu.edu.ua/2303/1/01syumcp.pdf
Соловей Т. В. Оцінка впливу гідрологічних чинників на якість річок басейну верхнього Пруту в маловодний період року : / Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федько-вича. Чернівці, 2004. 22 с.
Сучасний екологічний стан та перспективи екологічно безпечного стійкого розвитку Волинської області. За ред. В. О. Фесюка. К. : ТОВ «Підприємство ВІ ЕН ЕЙ» : 2016. 316 с.
Регіональна доповідь про стан навколишнього природного середовища у Волинській області в 2016 році. Луцьк [б.в], 2017. 256 с.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).