Електронні масиви інформації та концептологічний аналіз
Анотація
Cтаття присвячена можливостям, що відкриваються для концептологічного аналізу при використанні методу пошуку за ключовим словом чи маскою у великих масивах інформації. З-поміж останніх виділяють такі: а) електронні версії звичайних словників, б) онлайн-словники та в) архіви засобів масової
інформації. Пошук в електронних словниках дає змогу встановити етимологію прямого найменування концепту, його сигніфікат (ядро), парадигматичні зв'язки і відповідне сімейство слів. Пошук в онлайн-словниках викликає інтерес, передусім, з погляду синтагматичних зв'язків концепту, зокрема т.з. «кооккурентностей». Корисним при цьому може виявитися також пошук в архівах ЗМІ, але основна його цінність полягає у можливості встановлення референціалу концепту (сукупності відображених ним референтів). Потенціал методу пошуку за ключовим словом і маскою у великих масивах інформації проілюстровано на прикладі німецького концепту GRENZE (МЕЖА, КОРДОН). Основний висновок дослідження полягає в тому, що застосування цього методу кратно полегшує і прискорює пошук та обробку мовного матеріалу з метою концептологічного аналізу.
Завантаження
Посилання
Donec, P.N. (2006). Koncept «GRENZE» v nemeckom jazyke: onomasiologicheskij ugol zrenija [The сoncept «GRENZE» in German: an оnomasiological point of view]. Visnyk Kharkiv. nats. un-tu im. V.N. Karazina. – V.N. Karazin Kharkiv Uni. Messenger, 726, 3–5.
Donec, P.N. (2009). Elektronnyje slovari i konceptologicheskij analiz [Electronic dictionaries and the conceptological analysis]. Vestn. Mosk. gor. ped. un-ta. – Moscow State Ped. Univ. Messenger, 1(3) , 101–105.
Donec, P.N. (2012). Metod elektronno-leksikograficheskogo poiska i konceptologija [The method of electronic-lexicographic search and conceptology]. Visnyk Kharkiv. nats. un-tu im. V.N. Karazina. – V.N. Karazin Kharkiv Uni. Messenger, 1023, 6–9.
Donec, P. (2014). Die GRENZE: eine konzeptanalytische Skizze der Limologie. Würzburg: Königshausen & Neumann.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution Non-Commercial Non-Derivs License (CC BY-NC-ND), яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).