Дискурс як фантомний об’єкт: від тексту до дискурсу й назад?Номінація та когніція: нова типологія мотивації мовних одиниць
Анотація
Стаття розглядає евристичний потеціал категорії “дискурс” як особливого об’єкта лінгвістичного анализу в сучасній парадигмі гуманітарного знання. Багатозначність інтерпретацій і підходів до цього поняття робить його багато в чому еклектичним, розмитим в своїх межах. Авторка статті, звертаючись до різних національно специфічних традицій вивчення категорії дискурсу, анализує його у зв’язку з іншими базовими категоріями, що традиційно склалися в російській школі, такими як функціональний стиль та жанрова форма. Демонструються принципові відмінності й методична спільність в оперуванні поняттям “функциональный стиль”, з одного боку, дискурс, з іншого, та в цілому, між функціонально орієнтованою лінгвістикою, з одного боку, й так званим дискурс-аналізом, з іншого.
Завантаження
Посилання
Золян С.Т. Язык и дискурс: что нового в “новой” дискурсивной парадигме? / С.Т. Золян // Язык в парадигмах гуманитарного знания: XXI век. – СПб-Ереван: СПбГУЭФ, 2009.
Кожина М.Н. Стилистика русского языка / М.Н. Кожина, Л.Р. Дускаева, В.А. Салимовский. – М.: Флинта, 2010.
Котюрова М.П. Стилистика научной речи / М.П. Котюрова. – М.: Академия, 2010.
Стилистический энциклопедический словарь русского языка. – М.: Флинта, 2003.
Чернявская В.Е. Дискурс / В.Е. Чернявская // Стилистический энциклопедический словарь русского языка. – М.: Флинта, 2003.
Чернявская В.Е. Дискурс власти и власть лискурса. Проблемы речевого воздействия / В.Е. Чернявская. – М.: Флинта: Наука, 2006.
Чернявская В.Е. Лингвистика текста. Поликодовость. Интертекстуальность. Интердискурсивность / В.Е. Чернявская. – М.: URSS, 2009.
Warnke J. Adieu Text – bienvenu Diskurs? Über Sinn und Zweck einer poststrukturalischen Entgrenzung des Textbegriffs // Brauchen wir einen neuen Textbegriff?: Antworten auf eine Preisfrage. U. Fix (Hrsg). F/M: Peter Lang, 2002.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution Non-Commercial Non-Derivs License (CC BY-NC-ND), яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).