Тінь Бродського над імперією Пєлєвіна
Анотація
Як неодноразово відзначалося дослідниками, однією з найважливіших категорій художньо-естетичної системи Й. Бродського є категорія мови. У низці поетичних текстів, статей та есе поет розмірковує про роль мови в житті людини й особливо – поета, про глибинний взаємозв’язок мови та мислення й приходить до сприйняття її як позачасової, позапросторової, метафізичної величини. Проблема мови як особливої знаково-конвенційної системи, що виступає посередником між суб’єктом і світом, займає значне місце у творчості В. Пєлєвіна. Як видається, чітко і гостро вона поставлена в кількох романах письменника, у тому числі в так званій вампірській дилогії, сюжет якої розгортається як буквальна реалізація думки Бродського про те, що людина – це засіб мови для продовження свого існування. Як показує аналіз, найбільш виразні паралелі виявляє зіставлення вампірської дилогії з конкретним текстом Бродського – «Разговором с небожителем». Як видається, «Empire V» і «Batman Apollo» можуть бути прочитані як перекладення сюжету «Разговора с небожителем» у формі роману. При цьому в пєлєвінській дилогії відтворено центральні образи, колізії та мотиви вірша Бродського. Центральним для обох текстів є образ миші-мови. При цьому як у поетичному всесвіті Бродського, так і в пєлєвінських романах образ миші безпосередньо пов’язаний з мовою та поезією.
Як показує аналіз, можна говорити про те, що Пєлєвіна очевидно приваблює концепція мови Бродського, а також деякі аспекти взаємовідносин мови і людини, людини і бога, реалізовані в його поезії, що пояснює послідовне звернення до «Разговора с небожителем» при створенні вампірської дилогії. Однак якщо в текстах Бродського здавалося б гранично віддалені один від одного полюси мають тенденцію зближуватися до повного нерозрізнення, то бінарність мови та істини у всесвіті Пєлєвіна жорстко задана та нерухома. Можливо, саме це не дає змоги письменнику перетнути «останню заставу».
Завантаження
Посилання
Brodskiy I. Nobelevskaya lektsiya. URL: https://lib.misto.kiev.ua/BRODSKIJ/lect.dhtml (data zvernennya 04.01.2022).
Brodskiy I. Razgovor s nebozhitelem / Brodskij I. Chast' rechi: Izbrannye stikhi 1962–1989. Moskva, 1990. S. 143–150.
Intervyu Brodskogo Anni Epelbuen. Bolshaya kniga intervyu. Moskva, 2000. S. 95.
Kravchenko O. Slovo i mir (nad strokami «Dvadtsati sonetov k Marii Styuart Brodskogo). Voprosyi literaturyi. 1999. № 4. URL: https://voplit.ru/article/slovo-i-mir-nad-strokami-dvadtsati-sonetov-k-marii-styuart-brodskogo/ (data zvernennya 04.01.2022).
Lotman Yu. M., Lotman M. Yu. Mezhdu veschyu i pustotoy (Iz nablyudeniy nad poetikoy sbornika Iosifa Brodskogo «Uraniya»). Lotman Yu. M., Izbrannyie stati v 3-h tomah. T. 3. Tallinn, 1993. 304 s.
Nadozirnaya T.V. Dekonstruktsiya koda massovoy kulturyi v «Empire V» i «Batman Apollo» V. Pelevina. Russkaya filologiya. Vestnik Harkovskogo natsionalnogo pedagogicheskogo universiteta im. G. S. Skovorodyi: nauchno-metodicheskiy zhurnal. Harkov, 2014. № 1-2 (51). S. 130–135.
Nadozirnaya T.V. Pelevin vs Nabokov: «S.N.U.F.F.» kak remeyk «Lolityi». Vestnik Omskogo gosudarstvennogo pedagogicheskogo universiteta. Gumanitarnyie issledovaniya. Omsk, 2015. № 3 (7). S. 53–56.
Pelevin V. Empire V. Moskva: Eksmo, 2006. 416 s.
Pelevin V. Batman Apollo. Moskva: Eksmo, 2013. 512 s.
Pelevin V. t. Moskva: Eksmo, 2009. 384 s.
Ranchin A. «Na piru Mnemozinyi»: Intertekstyi Iosifa Brodskogo. URL: https://unotices.com/books-u/122263/1 (data zvernennya 04.01.2022).
Sluzhevskaya I. «Razgovor s nebozhitelem»: poetika ratsionalnogo. URL: http://www.vavilon.ru/textonly/issue10/sluzhevskaya.html (data zvernennya 04.01.2022).
Sluzhevskaya I. Brodskiy: ot hristianskogo teksta – k metafizike izgnaniya. Zvezda. 2001. № 5. URL: https://magazines.gorky.media/zvezda/2001/5/brodskij-ot-hristianskogo-teksta-k-metafizike-izgnaniya.html (data zvernennya 04.01.2022).
Yangfeldt Bengt. Yazyik est bog. Zametki ob Iosife Brodskom. URL: http://maxima-library.org/mob/b/47981?format=read (data zvernennya 04.01.2022).