Деглобалізаційні тенденції у сучасній світовій торгівлі в умовах нестабільності
Анотація
У статті аналізуються тенденцiї деглобалізації в міжнародному русі товарів, послуг і капіталів та зростання протекціонізму у світовій торгівлі, що є результатом триваючих негативних процесів у світовій економіці, початок яким було покладено недавньою фінансово-економічною рецесією.
На основі аналізу найважливіших тенденцій і показників, що характеризують рівень інтернаціоналізації світової економіки – ступеня участі країн і регіонів світу в світовій торгівлі, використання протекціоністських заходів, динаміки міжнародного руху капіталу тощо автори намагаються перевірити одну з гіпотез, які пояснюють ефект зниження темпів зростання світової торгівлі, яка полягає в тому, що світова криза показала неспроможність глобалізації і необхідність розвитку в першу чергу національних виробництв. Гіпотеза «деглобалізації» набирає популярність і привертає увагу урядів, особливо для обгрунтування протекціоністських заходів. Однак сама наявність деглобалізації у світовій економіці поки не має явних підтверджень.
Зроблено висновок про те, що, незважаючи на наявність негативних процесів у світовій економіці, зумовлених глобалізацією, відсутня виражена деглобалізація, тобто негативна динаміка абсолютних і відносних індикаторів, що характеризують активність головних складових світової економіки і ступінь залученості країн світу в глобальні процеси. Більшість прогнозів сходяться на тому, що в найближчі роки очікується поступальний рух вгору найважливіших економічних показників і нехай слабке, але поновлення тенденції до зростання економічної глобалізації.
Завантаження
Посилання
Глобальное экономическое pегулиpование / Под pед. пpоф. В. Н. Зуева. – М. : Магистp, 2012. – 574 с.
Мельник Т. М. Мiжнаpодна тоpгiвля товаpами в умовах глобальної конкуpенцiї : моногpафiя / Т. М. Мельник. – К. : Київ. нац. тоpг.-екон. ун-т, 2007. – 396 с.
WTO Press Release. 2015. 14 April. [Electronic resource]. – Mode of access : http://www.wto.org/english/news_e/pres15_e/pr721_e.htm.
World Economic Outlook database / IMF. 2014 (update April). [Electronic resource]. – Mode of access : http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2014/01/weodata/index.aspx.
World Development Indicators Database / World Bank. 2015 (update January) [Electronic resource]. – Mode of access: http://data.worldbank.org/data-catalog/world-development-indicators.
OECD/UNCTAD Global Investment Trends Monitor, 2014 [Electronic resource]. – Mode of access: http://www.oecd.org/investment/statistics.htm; stat.
Global Trade Alert Independent monitoring of policies that affect world trade [Electronic resource]. – Mode of access: http://www.globaltradealert.org/events
KOF Index of Globalization. [Electronic resource]. – Mode of access : http://globalization.kof.ethz.ch
KOF Index of Globalization. [Electronic resource]. – Mode of access : http://globalization.kof.ethz.ch/media/filer_public/2014/04/15/variables_2014.pdf.
Кадочников П. К вопросу о наличии деглобализации в мировой торговле / П. Кадочников / Экономическая политика. – 2014. – № 5. – С. 127−149.
Hillebrand Е. Deglobalization Scenarios: Who Wins? Who Loses? [Electronic resource]. – Mode of access : http://www.uky.edu/~ehill2/dynpage_upload/files/DeglobalizationScenarios.pdf
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).