Глобальна демографічна проблема сучасності: стан та перспективи
Анотація
Розглядаються постулати Томаса Мальтуса про закони народонаселення, а також погляди членів Римського клубу з демографічної проблеми. Підкреслюється, що на початку існування клубу його вчені звертали основну увагу на протиріччя між суспільством і природою, але потім, по мірі накопичення знань про стан справ на планеті, прийшли до висновку, про необхідність приділяти пріоритетну увагу соціальним, насамперед демографічним проблемам. Саме вчені клубу 50 років тому порушили на науковому рівні проблему перенаселення Землі. Аналізується сучасна динаміка чисельності населення світу, вказуються безпосередні чинники її швидкого зростання в країнах, що розвиваються, – ранні шлюби, вплив релігії, традиції зі створення багатодітних сімей, заборона абортів тощо. Оцінюються тенденції, що відбуваються в динаміці чисельності населення світу під впливом програм ООН з планування сім’ї, які здійснюються країнами «периферії» за фінансової підтримки міжнародних організацій. Розглядаються прогнозні межі зростання народонаселення світу, що визначені за допомогою математичних моделей, складених різними фахівцями. Обґрунтовуються заходи з вирішення проблеми майбутнього перенаселення Землі, що включають підвищення рівня освіти та охорони здоров’я в країнах, що розвиваються; реалізацію положень Концепції нового міжнародного порядку у відносинах між країнами «центру» і «периферії»; перехід до планового світового розвитку на базі моделі глобальної рівноваги.
Завантаження
Посилання
Доклад Генерального секретаря (E/CN.9/2011/5).Нью-Йорк : ООН, 2011.
Иванов С .В. Снижение рождаемости в странах Юга: политика вокруг политики / С. В. Иванов //Экономический журнал ВШЭ. – 2011. – № 4. – С. 565-582
Капица С. Мои воспоминания / С. Капица [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://profilib.com/chtenie/29761/sergey-kapitsa-moi-vospominaniya-43.php
Капица С. П. Демографическая революция и будуще человечества / С. П. Капица // В мире науки. – 2004.– № 4 – С. 82-91.
Food and Agriculture Organization [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.fao.org.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).