Законодавство Канади стосовно лобістської діяльності: позитивний досвід та проблеми нормативного регулювання
Анотація
Стаття присвячена вивченню конституційно-правового досвіду правової регламентації лобістської діяльності в Канаді, оскільки за даними Доповіді Парламентської Асамблеї Ради Європи «Лобіювання у демократичному суспільстві» від 5 червня 2009 р. канадську модель регулювання лобіювання визнано однією з найбільш дієвих та показових у світі. У статті досліджено досвід унормування лобізму в Канаді у хронологічному порядку. Зокрема, розглянуто процес прийняття Парламентом Канади Акту «Про реєстрацію лобістів» (набув чинності у 1989 р.), основні положення цього законодавчого акту та практику його застосування. Встановлено, що практика застосування канадського законодавства про лобіювання довела необхідність його реформування, яке було проведено у 2 етапи. Зокрема, було внесено зміни до Акту «Про реєстрацію лобістів» та прийнято Кодекс поведінки лобістів (1995–1997 рр.), прийнято 2 нових акти з лобіювання: «Про правила реєстрації лобістів» та «Про правила уповноважених державних посадових осіб» (2008р.).
Визначено, що особливістю унормування лобіювання в Канаді є те, що вказане суспільне явище врегульовано на рівні спеціального закону, який доповнюється іншими нормативними актами, що стосуються як лобістів, так і представників влади. Норми законодавства Канади, хоч і встановлюють детальні правила контролю за діяльністю лобістів, спрямовані на надання доступу до владних структур максимально широкому колу зацікавлених представників суспільства. При цьому законодавство у цій сфері особливо виокремлює суб’єктів т.зв. «громадського лобіювання» з метою надання вказаному явищу рис широкого суспільного характеру та стимулювання до участі у процесі прийняття владних рішень представників т.зв. «третього» сектору.
Завантаження
Посилання
Lobbying in a democratic society (European Code of condact on lobbying): Report Committee on Economic Affairs and Development of 5 June 2009 / Council of Europe Parliamentary Assembly. – Strasbourg, 2009. – 6 p.
Dlugopolsky O. Models of Lobbying: International experience and Ukrainian specificity / O. Dlugopolsky // Journal of European Economy. – 2006. – Vol. 5. – № 1. – P. 27–51.
Нестерович В. Ф. Конституційно-правові засади інституту лобіювання: зарубіжний досвід та перспективи для України / В. Ф. Нестерович. – Луганськ : Редакційно-видавничий відділ Луганського держ. ун-ту внутр. справ ім. Е. О. Дідоренка, 2010. – 20 с.
Lobbying Access and influence in Whitehall. House of Commons, Public Administration Select Committee. First Report of Session 2008–09. – Vol. I. – London, 2009. – 242 p.
The Annual Report on the administration of the Lobbyists Registration Act 1989–1990 // Website Office of the Commissioner of Lobbying of Canada. [Electronic resource]. – Way of access : http://www.ocl-cal.gc.ca/eic/site/ lobbyist-lobbyise1.nsf/eng/nx00253. html.
Акт про реєстрацію лобістів від 1989 року [Канади] // Сайт Канадо-українського законодавчого і міжурядового проекту [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.culip.com.ua/.
Lobbyists Registration Regulations. Regulatory impact analysis statement // Canada Gazette Part I. – 1989. – Vol. 123. – № 23. – P. 2797–2800.
Лобіювання. Група міжнародного співробітництва. – К. : День печати, 2004. – 30 с.
Базілевич Д. С. Інформаційно-аналітичні матеріали до круглого столу: «Лобіювання в Україні: досвід, проблеми і перспективи» / Д. С. Базілевич, В. Ф. Нестерович ; за заг. ред. к.ю.н. В. Федоренка. – К. : СПД Москаленко О. М., 2009. – 36 с.
Registrar of Lobbyists. Annual Reports 2007–2008 / Government of Canada. – Ottawa, 2008. – 49 p.
Кодекс поведінки лобіста від 1995 року [Канади] // Сайт Канадо-українського законодавчого і міжурядового проекту [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.culip.com.ua/.
Geoffry P. Kieley / Bill C-15: An Act to Amend the Lobbyist Registration Act. Legislative Summary LS-443E. – Ottawa, Library of Parliament, 2002. – 10 p.
The Lobbying Act: A Summary of New Requirements / Government of Canada. – Ottawa, 2008. – 5 p.
Lobbying Act Lobbyists Registration Regulations of 17 April 2008 / Canada Gazette Part II. – Vol. 142. – № 9. – P. 712–715.
Regulatory impact analysis statement of the The Lobbying Act Designated Public Offise Holder Regulations of 17 April 2008 // Canada Gazette Part II. – 2008. – Vol. 142. – № 9. – P. 751–753.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).