Екологічна характеристика рідкісних видів рослин Черемського природного заповідника занесених до міжнародних Червоних списків
Анотація
Мета. Екологічна характеристика рідкісних видів рослин Черемського заповідника занесених до міжнародних червоних списків, та їх розповсюдження на території Волинської області станом на 2016 рік. Методи. Порівняльно-географічний, аналітичний, узагальнення, систематизації, а також картографічний з використанням комп’ютерних програм MapInfo Professional 8,0. Результати. На основі аналізу природно-заповідної мережі Волинської області визначено, що найбільшу площу на Волині мають 3 об’єкти ПЗФ – Шацький НПП, НПП «Припять-Стохід» та Ківерцівський національний природний парк «Цуманська пуща», крім того за площею виділяється Черемський природний заповідник, який є єдиним на Волині. Саме у цих об’єктах природно-заповідного фонду є найбільша кількість видів, занесених до Міжнародних Червоних списків. Тут зростає 6 видів рослин занесених до додатку 1 Бернської конвенції: Альдрованда пухирчаста (Aldrovanda vesiculosa L.), Зозулині черевички справжні (Cypripedium calceolus L.), Жировик Лезеля (Liparis loeselii (L.) Rich.), Сон широколистий (Pulsatilla Latifolia Rupr. Pulsatilla), Льонолисник безприквітковий (Thesium ebracteatum Hayne), Дикран зелений (Dicranum viride (Sull., Lesq.) Linbd.) [21]. Також зростають 4 види рослин занесених до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, Європейського червоного списку: Глід Український (Crataegus ucrainica Pojark), Зозулині черевички справжні (Cypripedium calceolus L.), Смілка литовська (Silene lithuanica Zapal), Козельці Українські (Tragopogon ucrainicus Artemcz). Види рослин занесених до додатку 1 Бернської конвенції та Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, поширені ще у 4 ландшафтних заказниках, 1 лісовому заказнику, 3 ботанічних заказниках,1 загальнозоологічному, та 3 ботанічних пам’ятках природи, загалом у 15 об’єктах природно-заповідного фонду що розташовані по всій території області. Висновки. На території Волинської області виявлено, що види рослин зростають у межах 15 окремих природоохоронних об’єктів, що не входять до складу інших об’єктів природно-заповідного фонду області, але їх статус та форма охорони рідкісних видів не завжди відповідає головній меті, так як переважна більшість їх розташована у межах лісових масивів де здійснюється активна господарська діяльність, тому запропоновано ряд оптимізаційних заходів.
Завантаження
Посилання
Андрієнко Т. Л. Рідкісні види судинних рослин Українського полісся. Укр. ботан. журн., 2008. Т. 65. № 5. С. 666–672.
Андрієнко Л. Т., Прядко О. І. Рідкісні центральноєвропейські види у флорі Волинської частини Захід-ного Полісся . Укр. ботан. журн., 2006. Т. 63. № 5. С. 661–670.
Андрієнко Л. Т., Прядко О. І. Флористичне та ценотичне різноманіття проектованого національного природного парку «Припять-Стохід» . Наук. вісн. Волин. держ.ун-ту. 2007. № 11, ч. 2. С. 132–140.
Вініченко Т.С. Особливості поширення видів рослин Бернської конвенції на території України. Конференція молодих учених-ботаніків “Актуальні проблеми ботаніки та екології”. Умань, 2005. С. 43-44.
Вініченко Т. С. Рослини України під охороною Бернської конвенції. К.: Хімджест, 2006. 176 с.
Конвенція про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ в Європі (Берн, 1979 рік). К.: ВАТ «КДНК», 1998. 76 с.
Коніщук В. В. Класифікація екосисте Черемського природного заповідника з використанням картографічного методу. Український фітоценологічний збірник. Київ, 2005. Сер. С. вип..1 (23). С. 61-76.
Коніщук В. В. Рідкісні види рослин Черемського природного заповідника. Укр.ботан. журн. 2003. Т. 60. № 3. С. 264–272.
Літопис природи. Черемський природний заповідник. Т. 1–3. / Коніщук В. В. та ін. – Маневичі, 2012–2014. –162 с. (т. 1), 242 с. (т. 2), 200 (т. 3).
Мудрак О. В. Функціонально-просторовий аналіз природно-заповідного фонду Вінницької області в контексті стратегії збалансованого розвитку. Науковий вісник НЛТУ України. 2014. Вип 247. С. 100-109.
Природно-заповідний фонд Волинської області (огляд територій і об’єктів природно-заповідного фонду в розрізі районів) / упоряд. : М. Химин та ін. – Луцьк : Ініціал, 1999. 48 с.
Червона книга України. Рослинний світ / за ред. Я. П. Дідуха К. : Глобалконсалтинг, 2009. 912 с.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).