«Міланський папірус» Посідіппа як джерело з історії набатеев
Анотація
Автор розглядає зміст «Міланського папірусу» з епіграмами Посідіппа з Пелли, перша редакція якого була опублікована в 2003 р., для реконструкції історії набатейских арабів. Згадка у праці набатейского царя є найпершим у відомих наративних джерелах, що дозволяє переглянути деякі традиційні точки зору на життя набатеев в ранній елліністичний період до їх переходу до осілості. Слід зазначити, що звертаючись до раннього періоду історії набатеев, дослідники неминуче стикаються з проблемою, яка пов’язана з нестачею наративних джерел. Дані, які маються на сьогоднішній день, не дозволяють повністю відновити хід історичних подій, особливо в той період, коли набатейські племена вели кочовий спосіб життя. Певною мірою, фрагментарність відомостей письмових джерел компенсують дані археології, епіграфіки і нумізматики, проте ранній елліністичний період історії набатеев, на жаль, як і раніше висвітлений джерелами недостатньо. Тим часом, саме в ту добу у набатеев відбувався поступовий перехід від кочового способу життя до осілого, а також проходили ті найважливіші історичні процеси, які визначили шлях їх подальшого існування в умовах державності. Проте, коло джерел поступово розширюється, що дозволяє дослідникам ставити перед собою нові задачі та шукати шляхи їх вирішення. Так, в результаті дослідження автор приходить до висновку, що на підставі даних «Міланського папірусу» можна стверджувати, що царська династія набатеїв має більш глибоке коріння, ніж це було прийнято вважати, і з середини III ст. до н. е. на чолі стояв цар, під командуванням якого знаходився кавалерійський корпус. Цей висновок змінює загальноприйняте уявлення про соціально-політичний розвиток набатейского суспільства на ранніх етапах його історії.
Завантаження
Посилання
Bowersock G. W. 1994: Roman Arabia. Cambridge.
Cantineau J. 1932: Le Nabatéen II: Choix de texts. Lexique. Paris.
Clermont-Ganneau C. 1906: La chiliarchie d’Héphaestion et les Nabatéens. Recueil d’Archéologie Orientale VII, 247–254.
Euting J. Nabatäische Inschriften aus Arabien / J. Euting. – Berlin, 1885. – 97 S.
Graf D. F. 1994: The Nabataean Army and the Cohortes Ulpiae Petraeorum. The Roman and Byzantine Army in the East (ed. E. Dabrowa), 265–311.
Graf D. F. 2006a: The Nabateans in the Early Hellenistic Period. Topoi 14/1, 47–68.
Gutzwiller K. 1995: Cleopatra’s Ring. Greek, Roman and Byzantine Studies 36, 383–398.
Hackl U., Jenni H., Schneider Ch. 2003: Quellen zur Geschichte der Nabatäer: Textsammlung mit Übersetzung und Kommentar. Freiburg.
Healey J. F. 1993: The Nabataean Tomb Inscriptions of Mada’in Salih. Oxford.
Acosta-Hughes A., Kosmetatou E., Baumbach (ed.) M. 2004: Labored in Papyrus Leaves: Perspective on an Epigram Collection Attribute to Posidippus. Cambridge.
Milik J. T. 2002: Inscription nabatéenne archaïque. Hauran II: Les anstallations de Sī’8, I.
Plantzos D. 1996: Hellenistic Cameos: Problems of Classification and Chronology. Bulletin of the Institute of Classical Studies 41, 115–131.
Plantzos D. 1999: Hellenistic Engraved Gems. Oxford.
Posidippus of Pella. Text of the Posidippus Epigrams. New Poems Attributed to Posidippus: An Electronic Text-in progress / Revised and periodically updated by B. Acosta-Hughes, E. Kosmetatou, M. Cuypers, F. Angiò Available at: <http://chs.harvard.edu/CHS/article/display/1343> [Accessed: 23 November 2018].
Retsö J. 2003: The Arabs in Antiquity: Their history from the Assyrians to the Umayyads. London–New-York.
Sartre M. 2001: D’Alexandre à Zénobie: Histoire du Levant antique. Paris.
Sens A. 2003: Review of Bastianini, Gallazzi, Austin 2001. Classical Journal 99, 98–103.
Starcky J. 1971: Une inscription nabatéenne de l’an 18 d’Aretas IV. Hommages à André Dupont-Sommer, 151–152.
Wenning R. 2007: The Nabataeans in History The World of the Nabataeans: the International Conference ‘The World of the Herods and the Nabataeans’ (17–19 April 2001), 25–44.
Wenning R. 2013a: North Arabian deities and the deities of Petra: an approach to the origins of the Nabataeans? Men of the Rocks: The Formation of Nabataean Petra. Conference, 2–4 December 2011, 335–342.
Wenning R. 2013b: Towards “Early Petra”: an overview of the early history of the Nabataeans in its context. Men of the Rocks: The Formation of Nabataean Petra. Conference, 2–4 December 2011, 5–7.
Авторське право (c) 2019 Походнякова А. С.
Цю роботу ліцензовано за Міжнародня ліцензія Creative Commons Attribution 4.0.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).