Формування особистісного компоненту індивідуального досвіду в тренінговій роботі як шлях до позитивного образу «Я» в контексті узагальнення уявлень особистості про власне благополуччя

  • Павло Олександрович Севост`янов викладач кафедри прикладної психології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, майдан Свободи 4, Харків, 61022 http://orcid.org/0000-0003-3461-9920
Ключові слова: індивідуальний досвід, особистісний компонент індивідуального досвіду, образ Я, благополуччя, тренінг, тренінгові робота, програма тренінгу

Анотація

Основою роботи над тренінговою програмою є висновки про те, що існує прямий зв’язок відкритості досвіду з уявленням про себе як про чуйну, незалежну, успішну, безтурботну та оптимістичну людину, а також – зворотній з уявленням про себе як про жорстку людину у минулому, сьогоденні та майбутньому. Крім того, зворотній зв'язок відкритості досвіду з уявленнями про себе як про тривожну людину, проте він стосується лише сьогодення та майбутнього. Зв'язок відкритості досвіду з уявленнями про власну забезпеченість та впевненість у собі – лише щодо минулого та сьогодення. Крім того, відкритість досвіду характеризується прямим зв’язком з такими показниками саморегуляції, як моделювання, гнучкість, самостійність та її інтегральний рівень; локусом контролю «Я», загальною осмисленістю життя, та рівнем значущості цінностей самостійності та стимуляції; і зворотнім – з локусом контролю життя та рівнем значущості цінностей конформності, традицій, влади та безпеки.

На основі цих висновків була розроблена та апробована тренінгові програма, яка передбачала розвиток творчого мислення, особистісне зростання, зміцнення психологічного здоров'я та опрацювання сенсоусвідомлення. Під час розробки програми було враховано те, що за умов значних соціально-політичних змін спостерігається зниження таких складових особистісного досвіду, як локус контролю життя, загальна осмисленість життя, а також зростання таких цінностей, як: самостійність, стимуляція, гедонізм, досягнення і влада.

За результатами апробації тренінгової програми були виявлені достовірні зміни у бік позитивної динаміки переважної більшості показників за усіма трьома часовими вимірами, що свідчить про те, що, по-перше, встановлені нами закономірності функціонування особистісного досвіду та впливу соціально-політичних змін є вірними; по-друге, що тренінгова програма формування елементів особистісного компоненту індивідуального досвіду в тренінговому процесі як шляху до підвищення благополуччя, відображеного в образі «Я», є ефективною.

На основі пілотної тренінгової роботи було сформульовано рекомендації щодо формування елементів особистісного компоненту індивідуального досвіду в тренінговому процесі як шляху до підвищення благополуччя, відображеного в образі «Я».

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Посилання

Бочавер, А. (2018). Личностные особенности студентов-психологов [Електронний ресурс] Режим доступу до ресурсу: http://www.psi.lib.ru/statyi/sbornik/lichnst.htm. Дата звернення: 30.08.2020.
Варфоломеева Т. П. (2004). Динамика учебно-профессиональных установокстудентовпсихологов в процессе профессиональной подготовки в ВУЗе : автореф. дис. ... к. психол. наук : 19.00.05. Самара. 22 с.
Выготский Л. С. (1982). Собрание сочинений в 6 т. / гл. ред. изд.: А. В.Запорожец. Москва : Педагогика, Т. 1. Вопросы теории иистории психологии. 487 с.
Кряж И. В. (2007). Социальное время в представлениях жителей восточной и западной Украины. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія психологія, 771, 137-145.
Лактионов А. Н. (1998). Координаты индивидуального опыта. Харьков : Бизнес-Информ, 492 с.
Леонтьев А. Н. (1989). Деятельность. Сознание. Личность : учебное пособие. Москва : Смысл: Академия, 2004. 352 с.
Эльконин Д. Б. Избранные психологические труды. Москва : Педагогика. 560 с.
Ядов В. А. (2000). Стратегия социологического исследования: описание, объяснение, понимание социальной реальности. Москва : Добросвет. 567 с.
Sevostianov, P. (2018). Openness to experience and behavior self-regulation in the structure of the personal component of individual experience. The Journal of V. N. Karazin Kharkiv National University. A Series of «Psychology», (65), 42-45.URL: https://periodicals.karazin.ua/psychology/article/view/12237
Sevostianov, P. (2019). The theoretical foundations of the personal component of individual experience research. The Journal of V. N. Karazin Kharkiv National University. A Series of «Psychology», (66), 33-42. https://doi.org/10.26565/2225-7756-2019-66-04
Опубліковано
2020-11-18
Цитовано
Як цитувати
Севост`яновП. О. (2020). Формування особистісного компоненту індивідуального досвіду в тренінговій роботі як шлях до позитивного образу «Я» в контексті узагальнення уявлень особистості про власне благополуччя. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія Психологія, (68), 17-22. https://doi.org/10.26565/2225-7756-2020-68-02