ПРО ІСТОРИЧНУ ДИСКРЕТНІСТЬ ФУНКЦІЇ МОВИ ТА АВТОРСТВА В КОНТЕКСТІ «СЛІВ І РЕЧЕЙ» МІШЕЛЯ ФУКО

  • Олександр Лойко Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна https://orcid.org/0009-0002-9933-0984
Ключові слова: епістема, мова, авторство, смерть автора

Анотація

У статті проаналізовано форми авторства, які були притаманні Західній культурі в певні проміжки часу, та з’являлись чи зникали у зв’язку з виникненням чи зникненням відповідної функції мови. Аналіз було здійснено на підґрунті матеріалів та методології, запропонованих Мішелем Фуко у його фундаментальній праці «Слова і речі», із залученням робіт інших дослідників. Зазначено, що  дискретність функції мови в культурі, доведена Фуко, руйнує не тільки уявлення про основоположну функцію суб'єкта, а й уявлення про незмінність та універсальність функції автора. Виходячи з описів функції мови в межах кожної з трьох «епістем», продемонстровано, що в різні періоди історії Західної культури під «авторством» розумілися культурні практики різної спрямованості, які важко звести до одного поняття. У підсумку, було виділено, названо, та описано три типи авторства, що з’являлись у Західній культурі в різні історичні проміжки, а саме: «автор-Авгур» (пізня античність – середина XVII століття), «автор-Творець» (середина XVII століття – початок  XIX століття) та «автор-Медіум» (початок XIX століття – XX століття). У статті аргументовано, що «смерть автора», в контексті «Слів і речей», виступає наслідком занепаду «класичної епістеми» – таких умов можливості знання, за яких «репрезентація» виступала єдиним місцем побутування світу, а під картезіанським «cogito ergo sum», виходячи з роботи Фуко, насправді малося на увазі: «я мислю, отже, світ існує». Після того, як у межах «сучасної епістеми» виявилося, що буття людини є позаположним буттю мови, класичного Творця змінив Медіум. У тексті окремо пояснюється, чим саме запропонований концепт «Медіуму» принципово відрізняється від «Скриптора» (Ролан Барт) та від, так званого, «Простого виконавця чистого обряду» (Мішель Фуко).

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографія автора

Олександр Лойко, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

кандидат філософських наук, старший викладач

кафедра теоретичної і практичної філософії імені професора Й. Б. Шада

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

Майдан Свободи, 4, Харків, 61022, Україна

Посилання

Benveniste, É. (1973). Indo-European language and society (E. Palmer, Trans.; S. L. Lieberman, Ed.). Coral Gables, FL: University of Miami Press.

Blanchot, M. (1982). The space of literature (A. Smock, Trans.). Lincoln, NE, London, UK: University of Nebraska Press.

Foucault, M. (1969). L'archéologie du savoir. Paris, France: Gallimard.

Foucault, M. (1966). Les mots et les choses. Paris, France: Gallimard.

Freud, S. (1916). Leonardo da Vinci: A psychosexual study of an infantile reminiscence (A. A. Brill, Trans.). New York, NY: Yard.

Genette, G. (1969). Figures (Vol. 2). Paris, France: Editions du Seuil.

Jacobson, R. (1960). Closing Statement: Linguistics and Poetics. In T. A. Sebeok (Ed.), Style in language (pp. 350-377). Cambridge, MA: The Technology Press of Massachusetts Institute of Technology, & New York, NY; London, UK: John Wiley and Sons.

Mallarmé, S. (1914a). Poesis (C. Maurras, Ed.). Paris, France: Nouvelle Revue Française.

Mallarmé, S. (1956). Selected prose poems, essays and letters (B. Cook, Trans.; H. Mondor, Ed.). Baltimore, MD: The Johns Hopkins Press.

Mallarmé, S. (1914b). Un coup de dés jamais n'abolira le hasard. Paris, France: Nouvelle Revue Française.

Shakespeare, W. (1986). Hamlet, prince of Denmark (L. Hrebinka, Trans.). In Shakespeare, W. Collected works in six volumes: Volume 5 (pp. 5-118). Kyiv, Ukraine: Dnipro. (In Ukrainian).

Опубліковано
2024-06-21
Цитовано
Як цитувати
Лойко, О. (2024). ПРО ІСТОРИЧНУ ДИСКРЕТНІСТЬ ФУНКЦІЇ МОВИ ТА АВТОРСТВА В КОНТЕКСТІ «СЛІВ І РЕЧЕЙ» МІШЕЛЯ ФУКО. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Філософія. Філософські перипетії», (70), 73-86. https://doi.org/10.26565/2226-0994-2024-70-5