ПРО ІСТОРИЧНУ ДИСКРЕТНІСТЬ ФУНКЦІЇ МОВИ ТА АВТОРСТВА В КОНТЕКСТІ «СЛІВ І РЕЧЕЙ» МІШЕЛЯ ФУКО

  • Олександр Лойко Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна https://orcid.org/0009-0002-9933-0984
Ключові слова: епістема, мова, авторство, смерть автора

Анотація

У статті проаналізовано форми авторства, які були притаманні Західній культурі в певні проміжки часу, та з’являлись чи зникали у зв’язку з виникненням чи зникненням відповідної функції мови. Аналіз було здійснено на підґрунті матеріалів та методології, запропонованих Мішелем Фуко у його фундаментальній праці «Слова і речі», із залученням робіт інших дослідників. Зазначено, що  дискретність функції мови в культурі, доведена Фуко, руйнує не тільки уявлення про основоположну функцію суб'єкта, а й уявлення про незмінність та універсальність функції автора. Виходячи з описів функції мови в межах кожної з трьох «епістем», продемонстровано, що в різні періоди історії Західної культури під «авторством» розумілися культурні практики різної спрямованості, які важко звести до одного поняття. У підсумку, було виділено, названо, та описано три типи авторства, що з’являлись у Західній культурі в різні історичні проміжки, а саме: «автор-Авгур» (пізня античність – середина XVII століття), «автор-Творець» (середина XVII століття – початок  XIX століття) та «автор-Медіум» (початок XIX століття – XX століття). У статті аргументовано, що «смерть автора», в контексті «Слів і речей», виступає наслідком занепаду «класичної епістеми» – таких умов можливості знання, за яких «репрезентація» виступала єдиним місцем побутування світу, а під картезіанським «cogito ergo sum», виходячи з роботи Фуко, насправді малося на увазі: «я мислю, отже, світ існує». Після того, як у межах «сучасної епістеми» виявилося, що буття людини є позаположним буттю мови, класичного Творця змінив Медіум. У тексті окремо пояснюється, чим саме запропонований концепт «Медіуму» принципово відрізняється від «Скриптора» (Ролан Барт) та від, так званого, «Простого виконавця чистого обряду» (Мішель Фуко).

Завантаження

Біографія автора

Олександр Лойко, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

кандидат філософських наук, старший викладач

кафедра теоретичної і практичної філософії імені професора Й. Б. Шада

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

Майдан Свободи, 4, Харків, 61022, Україна

Посилання

Benveniste, É. (1973). Indo-European language and society (E. Palmer, Trans.; S. L. Lieberman, Ed.). Coral Gables, FL: University of Miami Press.

Blanchot, M. (1982). The space of literature (A. Smock, Trans.). Lincoln, NE, London, UK: University of Nebraska Press.

Foucault, M. (1969). L'archéologie du savoir. Paris, France: Gallimard.

Foucault, M. (1966). Les mots et les choses. Paris, France: Gallimard.

Freud, S. (1916). Leonardo da Vinci: A psychosexual study of an infantile reminiscence (A. A. Brill, Trans.). New York, NY: Yard.

Genette, G. (1969). Figures (Vol. 2). Paris, France: Editions du Seuil.

Jacobson, R. (1960). Closing Statement: Linguistics and Poetics. In T. A. Sebeok (Ed.), Style in language (pp. 350-377). Cambridge, MA: The Technology Press of Massachusetts Institute of Technology, & New York, NY; London, UK: John Wiley and Sons.

Mallarmé, S. (1914a). Poesis (C. Maurras, Ed.). Paris, France: Nouvelle Revue Française.

Mallarmé, S. (1956). Selected prose poems, essays and letters (B. Cook, Trans.; H. Mondor, Ed.). Baltimore, MD: The Johns Hopkins Press.

Mallarmé, S. (1914b). Un coup de dés jamais n'abolira le hasard. Paris, France: Nouvelle Revue Française.

Shakespeare, W. (1986). Hamlet, prince of Denmark (L. Hrebinka, Trans.). In Shakespeare, W. Collected works in six volumes: Volume 5 (pp. 5-118). Kyiv, Ukraine: Dnipro. (In Ukrainian).

Опубліковано
2024-06-21
Цитовано
Як цитувати
Лойко, О. (2024). ПРО ІСТОРИЧНУ ДИСКРЕТНІСТЬ ФУНКЦІЇ МОВИ ТА АВТОРСТВА В КОНТЕКСТІ «СЛІВ І РЕЧЕЙ» МІШЕЛЯ ФУКО. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Філософія. Філософські перипетії», (70), 73-86. https://doi.org/10.26565/2226-0994-2024-70-5