Естетичнi особливостi таємничого та iгрового в художньому свiтi творiв М. С. Лєскова («Обiйденi», «Святковi оповiдання», «Чортовi ляльки»)
Анотація
Актуальність дослідження визначається зростаючим інтересом сучасного літературознавства до проблеми духовно-таємничого початку в природі та поведінці людини в художньому світі прози Лєскова. У статті охарактеризовані естетичні особливості таємничого та ігрового в творах Лєскова. Об’єктом дослідження є оповідання «Привид в Інженерному замку» з циклу «Святкові оповідання» (1889) та романи «Обійдені» (1865) і «Чортові ляльки» (1891). Ці твори, різні за жанром і написані в різний час, єднає наявність в них мотивів таємниці, обману, підміни, ляльки, смерті, ігрового простору маскараду, ілюзорного простору сну, експерименту з жанром, що і є предметом дослідження.
У статті показано, що Лєсков використовує прийоми пародії, карикатури, чорний гумор, поетику маскараду, сни і фантастику, заплутані сюжетні ходи та інші елементи ігрової поетики. Особливо важливими для неї виявляються зміна точок зору, гра з читацькими очікуваннями, авторська іронія. Герої в нього стають ляльками-маріонетками, психологія відходить на периферію, соціальний аспект нівелюється, відчуття загадкових явищ ускладнює художню картину світу. В цілому досліджені мотиви, прийоми, ігрова поетика і жанрові експерименти демонструють художнє новаторство Лєскова, «перехідні» явища в літературі кінця 19 століття, іноді деякі зближення з «новою» прозою межі 19–20 століть. Крім того, показано, що «ігрові» мотиви і прийоми використовуються письменником так, що завдяки ним він знаходить в повсякденності знаки, що вказують на таємниці буття, а це переводить сприйняття його прози з морально-психологічної площини в сферу онтології.
Завантаження
Посилання
Leskov N.S. v prostranstve sovremennoy filologicheskoy misly (K 175-letiyu so dnya rojdeniya). Sankt-Peterburg: IMLI RAN, 2010. 376 s.
Leskov N.S. Sobr. soch.: v 12 t. / sost. i obshchaya red. V.Y. Troitskogo. Moskva: Pravda, 1989.
Leskov N.S. Chertovy kukly / izd. podg. A.A. Shelaeva. Sankt-Peterburg: Nauka, 2015. 364 s.
Poddubnaya R.N. Stanovleniye kontseptsii lichnosti u N.S. Leskova (raznovidnosti i funktsii fantasticheskogo v romane “Na nozhakh” // Poddubnaya R.N. Sovremennost klassiki / sost. I.I. Moskovkina, T.A. Shekhovtsova. Kharkov: KhNU imeni V.N. Karazina, 2015. S. 419–447.
Starygina N.N. Poetika igry v romane “Na nozhakh” N.S. Leskova // Filologicheskiye nauki. 1996. № 3. S. 94–101.
Stolyarova I.V. Traditsii Gofmana v romane N.S. Leskova “Chertovy kukly” // Ot Pushkina do Belogo: Problemy poetiki russkogo realism 19 – nachala 20 veka: Mezhvuzovskiy sbornik. Leningrad: Hudozh. lit., 1992. S. 170–193.
Shelaeva A.A. O zapadnoyevropeyskikh kornyach russkogo romana: plut, shut i durak v romane N.S. Leskova “Chertovy kukly” // Vestnik Voronezhskogo gosudarstvennogo universiteta. 2013. № 1. S. 24–37.