Становлення О. О. Потебні як ученого в світлі наукової дискусії з П. О. Лавровським

  • Тетяна Вадимівна Радзієвська Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України https://orcid.org/0000-0003-2871-2395
Ключові слова: О. О. Потебня, П. О. Лавровський, методологічний конфлікт, славістика у ХІХ ст., наукова дискусія

Анотація

У статті розглядається ситуація, що виникла в зв’язку з публікацією О. О. Потебнею його праці «Про міфічне значення деяких обрядів та вірувань» (1865), у якій вивчалася низка питань порівняльної міфології. Ця праця стала об’єктом критичного аналізу Петра Олексійовича Лавровського, професора Харківського університету й учителя О. О. Потебні, який опублікував у 1866 р. об’ємний критико-аналітичний текст (102 стор.) у жанрі розбору, що був типовим і традиційним для практики рецензування в межах наукового дискурсу ХІХ ст. Текст О. О. Потебні, що містить відповіді на критичні зауваження Лавровського і в потебнезнавстві отримав умовну назву «Відповідь», залишається в повному обсязі неопублікованим і зберігається як архівний документ. Ці три праці, з яких у статті розглядаються дві останні, утворюють текстологічну базу для аналізу дискусії «Потебня – Лавровський».

Розбір Лавровського відзначається деталізованим аналізом праці Потебні з використанням різноманітних джерел, пам’яток, праць з історії, культури, міфології різних народів, з порівняльного мовознавства. Основна увага Лавровського зосереджена на методологічному аспекті дослідження Потебні: його критичні зауваження спрямовані на методи й прийоми аналізу, зокрема на процедури, пов’язані зі встановленням тотожності або подібності міфологічних об’єктів. Показано, що у дискусії Потебня демонструє рівний статус зі своїм опонентом, його об’ємні коментарі в тексті «Відповіді» поєднуються з глибоким розумінням природи міфологічного простору та його об’єктів. Його наукова позиція позначена зрілими міркуваннями та високоінформативними відповідями опонентові.

У висновках стверджується, що дискусію «Потебня – Лавровський» слід розглядати як ситуацію методологічного конфлікту, типову для історії славістики ХІХ ст., яка водночас створює стимули для вироблення методологічних засад філологічної науки.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографія автора

Тетяна Вадимівна Радзієвська, Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України

доктор філологічних наук, професор, провідний науковий співробітник відділу загального мовознавства

Посилання

Lavrovskij P. A. (1866) Razbor issledovanija «O mificheskom znachenii nekotoryh poverij i obrjadov. Sochinenie A. Potebni. Moskva, 1865g.». Chtenija v Imperatorskom obshhestve istorii i drevnostej rossijskih pri Moskovskom universitete, 2, 1–102. [in Russian].

Potebnja A. A. (1865) O mificheskom znachenii nekotoryh obrjadov i poverij. Chtenija v Imperatorskom obshhestve istorii i drevnostej rossijskih pri Moskovskom universitete, 2, 1–84; 3, 85–232; 4, 233–310. [in Russian].

Potebnja O. O. (2012) «Otvet» O. O. Potebni reczenzentovi joho doctors`koyi dysertacziyi. Fragmenty // Franchuk V. Yu. Oleksandr Opanasovich Potebnya. Storinki zhittya і naukovoyi diyalnosti. Kyiv: Vydavnychyj dim Dmytra Burago, 345–349. [in Russian].

Potebnja O. O. «Otvet». Rukopys // CZDIA Ukrayiny. F. 2045. Op. 1. Ark. 2. [in Russian].

Radziievska T. V. (2018) Krytyko-analitychnyj component u dyskursi istoryko-filologichnyh studij v period jogo stanovlennya: do harakterystyky tekstotypu rozboru // Radziievska T. V. Dyskursyvni prostory: istoriko-lingvistychnyi vymir. Kyiv: Inf.-an. agentstvo, 6–21. [in Ukrainian].

Franchuk V. Yu. (2012) Oleksandr Opanasovich Potebnya. Storinki zhittya і naukovoyi diyalnosti. Kyiv: Vydavnychyj dim Dmytra Burago, 376 s. [in Ukrainian].

Опубліковано
2021-04-30
Як цитувати
Радзієвська, Т. В. (2021). Становлення О. О. Потебні як ученого в світлі наукової дискусії з П. О. Лавровським. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Філологія», (88), 12-18. https://doi.org/10.26565/2227-1864-2021-88-01
Розділ
Пізнавальний простір сучасної лінгвістики: теми, ідеї, проблеми