Булгаковський код у романі В. Пелевіна «Чапаєв та Пустота»

  • Тетяна Володимирівна Склярова Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна https://orcid.org/0000-0001-8034-6287
Ключові слова: булгаковський інтертекст, палімпсест, роман, двуадресний текст

Анотація

Актуальність дослідження озумовлена важливістю булгаковського інтертексту в романі В. Пелевіна. У статті показано, що практично поза зоною наукового інтересу опинився булгаковський код «Чапаєва та Пустоти». Між тим його аналіз має особливе значення для розуміння авторської концепції світу та людини в романі. Можна говорити про те, що свій роман Пелевін пише «поверх» «Майстра і Маргарити», створюючи, таким чином, палімпсест, оскільки схожість між цими творами проявляється майже на всіх структурних рівнях: рамкових елементів, композиції, проблематики, сюжету, системи персонажів і мотивів.

Дослідження булгаковського інтертексту дозволяє стверджувати, що Пелевін використовує роман Булгаков «Майстер і Маргарита» як стрижневий претекст, і булгаковський код, поряд з буддистським, є принципово важливим для інтерпретації «Чапаєва та Пустоти». Пелевін веде з класиком свого роду філософсько-релігійний діалог. Світогляд Булгакова будується на християнських цінностях, що найбільше проявилося в його «західному» романі. Аксіологія роману підпорядкована християнській ідеології, зокрема – її моральній складовій. Як відомо, в «Чапаєві та Пустоті» жорстко спародіювані певні аспекти православ'я. Однак суперечка з попередником відбувається не в аспекті деконструкції християнського міфу і пред'явленні більш актуального – буддистського. Автор «Чапаєва та Пустоти» сумнівається в спроможності будь-яких готових істин, тому історія Петра Пустоти – це не пошук вже створених духовних орієнтирів, а історія виявлення індивідуального шляху знаходження гармонії через відмову від колишніх морально-етичних програм, в числі яких виступає і булгаковський міф.

Роман «Чапаєв і Пустота», як і «Майстер і Маргарита», може бути віднесений до двуадресних текстів. Звертаючись до широких читацьких мас, Пелевін створює комфортну і впізнавану знакову систему, породжену маскультом. При цьому кожен елемент його роману передбачає іронічну суперечливість і багатозначність, що дозволяє автору поставити найважливіші філософські проблеми.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

Тетяна Володимирівна Склярова, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

кандидат філологічних наук, доцент кафедри історії російської літератури

Посилання

Genis A. Fenomen Pelevina. URL: http://pelevin.nov.ru/stati/o-gen1/1.html (accessed: 5.05.2020)

Gurin S. Pelevin mezhdu buddizmom i hristianstvom. URL: http://pelevin.nov.ru/stati/o-gurin/1.html (accessed: 15.03.2019)

Zorina M. Motiv pustotyi v romane V. Pelevina «Chapaev i Pustota» // Rodnoe i vselenskoe: XI Mezhdunarodnaya nauchnaya konferentsiya. Ulyanovsk: Ulyanovskiy gosudarstvennyiy tehnicheskiy universitet, 2015. S. 216—221.

Kozhevnikova M. Buddizm v zerkale sovremennoy kulturyi: osvoenie ili prisvoenie? URL: http://www.pelevin.info/pelevin_165_0.html (accessed: 12.03.2019)

Marinchak V.A. Pilat i «pilatchina» v romane M. Bulgakova «Master i Margarita» // Nastoyatelnost skazannogo. Katastroficheskoe – sokrovennoe – sakralnoe v iskusstve slova. Kharkov: Prava lyudini, 2010. P. 270–324

Merezhinskaya A.Yu. Hudozhestvennaya paradigma perehodnoy kulturnoy epohi. Russkaya proza 80–90-h godov XX veka. K.: IPTs «Kievskiy universitet», 2001. 443 p.

Pelevin V.O. Chapaev i Pustota. M.: Eksmo, 2010. 416 p.

Reznikov K. Esche raz o Chapaeve i Pustote. URL: http://magazines.russ.ru/nlo/2004/67/ran14.html (accessed: 1.02.2017)

Seydashova A.B. Motiv pustotyi v romane V.O. Pelevina «Chapaev i pustota» // Vestnik Rossiyskogo universiteta druzhbyi narodov. Seriya: Literaturovedenie. Zhurnalistika. 2017. T. 22. № 3. S. 449-456.

Filippov L. Chto-to vrode lyubvi: kriticheskaya statya po Pelevinu. URL: http://pelevin.nov.ru/stati/o-filip/1.html (accessed: 11.03.2019)

Tsyiganov A. Mifologiya i roman Pelevina «Chapaev i Pustota». URL: http://pelevin.nov.ru/stati/o-myths/1.html (accessed: 11.03.2019)

Опубліковано
2020-11-17
Як цитувати
Склярова, Т. (2020). Булгаковський код у романі В. Пелевіна «Чапаєв та Пустота». Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Філологія», (86), 55-59. https://doi.org/10.26565/2227-1864-2020-86-07