НАСИЛЬСТВЕННОЕ ПРЕСТУПЛЕНИЕ ВОЕННОСЛУЖАЩИХ (ПОНЯТИЕ, ПРИЗНАКИ, КЛАССИФИКАЦИЯ)
Анотація
у статті розглядаються основні наукові підходи, які існують в кримінальному праві та кримінології щодо визначення поняття та ознак насильницького злочину. Автором визначаються основні кримінологічні ознаки цього виду злочинів. Такими ознаками є: умисний характер діяння; підвищена суспільна небезпека; об’єктом злочинного насильницького посягання є суспільні відносини, які забезпечують фізичні блага особи (життя та здоров’я), які охороняються законом про кримінальну відповідальність; способи посягання можуть бути як у формі фізичного, так і психічного насильства; в основі конфлікту лежать міжособистісні стосунки винного та потерпілого. Військові насильницькі злочини відрізняє і те, що вони одночасно посягають на життя і здоров’я особи та встановлений порядок проходження військової служби. Особливості має також і суб’єкт цих злочинів.
Надається авторське визначення поняття насильницького злочину військовослужбовців. Наголошується на тому, що хоча ці злочини і кваліфікуються за загальними нормами законодавства про кримінальну відповідальність вони мають свою окрему кримінологічну характеристику, яка повинна бути урахована при здійсненні запобіжної діяльності.
Методи: При підготовці статті використовувалися діалектичний, догматичний, формально-юридичний, системно-структурний та окремі соціологічні методи наукового дослідження. Діалектичний метод дозволив сформулювати авторське поняття насильницького злочину військовослужбовців. Догматичний та формально-юридичний методи застосовано під час аналізу змісту кримінально-правових норм і норм інших галузей права, якими передбачається встановлення різних видів юридичної відповідальності за протиправні насильницькі форми поведінки військовослужбовців, а також при розробці пропозицій щодо вдосконалення чинного законодавства в сфері запобігання насильницьким злочинам військовослужбовців. Системно-структурний метод застосовано при проведенні класифікацій кримінального насильства, насильницьких злочинів військовослужбовців, осіб, що вчиняють військові насильницькі злочини. Соціологічні методи дозволили отримати та обробити науково важливу соціологічну інформацію про стан злочинності військовослужбовців та осіб, які вчиняють ці злочини.
Результати і висновки. Встановлено, що насильницькі злочини військовослужбовців мають свою окрему кримінологічну характеристику і відрізняються від інших насильницьких злочинів особливостями особистості злочинця, мотивацією, детермінацією і іншими кримінологічними ознаками. Ці особливості повинні бути ураховані при розробці і застосуванні заходів загальносоціального, спеціально-кримінологічного та індивідуального запобігання такому виду злочинів.
Завантаження
Посилання
2. Алексеев А.И. Криминология. Курс лекций. Москва: Издательство «Щит-М»,1998. 248 с.
3. Криминология: учебник для юрид. вузов / под редакцией В.Н. Бурлакова, В.П. Сальникова. Санкт-Петербург: Санкт-Петербургская Академия МВД России, 1998. 576 с.
4. Криминология: учебник для юрид. вузов / под общей редакцией А.И. Долговой. Москва: Инфра-М-Норма, 1997. 784 с.
5. Зелинский А.Ф. Криминальная психология: монография. Киев: Юринком Интер, 1999. 240 с.
6. Гаухман Л.Д. Борьба с насильственными посягательствами: монография. Москва: Юридическая литература, 1969. 120 с.
7. Лунеев В.В. Преступность ХХ века. Мировые, региональные и российские тенденции: монография. Москва: Норма, 1997. 525 с.
8. Иншаков С.М. Криминология: учебник / под ред. В.Н. Кудрявцева, В.Е. Эминова. Москва: Юриспруденция, 2000. 525 с.
9. Антонян Ю.М. Криминология. Избранные лекции. Москва: «Логос», 2004. 448 с.
10. Кальман А.Г., Христич И.А. Понятийный аппарат современной криминологии. Терминологический словарь / под общей редакцией В.В. Голины. Харьков: Издательство ООО ТО «Гимназия», 2005. 272 с.
11. Панов Н.И. Квалификация насильственных преступлений: монография. Харьков: Юридический институт, 1986. 54 с.
12. Храмцов О.М. Щодо видів насильницьких злочинів. Держава і регіони. 2009. № 2. Серия «Право». С. 49-53.
13. Харитонов С.О. Кримінальна відповідальність за військові злочини за кримінальним правом України: монографія. Харків: Право, 2018. 328 с.
Авторське право (c) 2020 Пащенко Є. М.
Цю роботу ліцензовано за Міжнародня ліцензія Creative Commons Attribution 4.0.