Аналіз інвестиційної діяльності в країнах Балтії
Анотація
У статті розглядається роль іноземного капіталу в країнах Балтії. Предметом дослідження є структура і динаміка іноземного капіталу в Латвії, Литві та Естонії в сучасних умовах розвитку світового господарства. Метою статті є аналіз впливу іноземного капіталу на економічний розвиток Балтійських країн. Завдання дослідження – більш детально розглянути потоки прямих іноземних інвестицій, портфельних інвестицій та інших видів інвестицій, визначити фактори, які стимулюють інвестиції в Латвію, Литву та Естонію, визначити основних країн-інвесторів, розглянути стан платіжного балансу даних країн та побудувати регресійні моделі впливу іноземного капіталу на економічний розвиток країн. При проведенні дослідження використовувалися загальні методи: наукової абстракції, порівняльний, метод аналізу і синтезу, систематизації та узагальнення, розрахунковий метод, а також метод регресійного аналізу. Під час проведення дослідження були отримані наступні результати: інвестиційна діяльність є важливою складовою для економік країн Балтії. Лідером по залученому капіталу не тільки в регіоні, але і в ЄС є Естонія, а за обсягом інвестувань за кордон – Литва в балтійському регіоні. Основними сферами, куди спрямовується капітал, є: фінансовий сектор, промисловий, IT-технології. Регресійний аналіз показав, що відтік капіталу з країн Балтії закордон (активи інвестицій) позитивно впливає на розвиток їх економік. Висновки: регулювання платіжного балансу для Латвії має відбуватися тільки за рахунок збільшення «кредитної» частини поточного рахунку, а для Литви – і за рахунок збільшення як поточного рахунку, так і пасивів інвестицій, адже для першої країни в моделі була зображена зворотна залежність експорту від інвестиційних доходів, які спрямовуються до іноземних інвесторів, а для Литви спостерігається пряма залежність ВВП від виплат інвестиційних доходів закордон.
Завантаження
Посилання
Olenchenko V. (2017) Strany Baltii: Kanun 25-letiya nezavisimosti [Baltic countries: Eve of the 25th anniversary of independence]. World Economy and International Relations, vol. 4, no. 61, pp. 105-108. (in Russian)
Rodіonova Т.А. (2015) Dokhіdnіst' іnozemnikh іnvestitsіy v kraїnakh z rinkom, shcho formuєt'sya: vpliv na zovnіshnі disbalansi [Foreign investment returns in emerging market countries: impact on external imbalances] (PhD Thesis), Odesa: Odessa I.I. National University. (in Ukrainian)
Ogbokor C.A. (2016, November 2). Econometric Analysis of the Impact of Foreign Direct Investments on Economic Growth in Namibia: Evidence from Annual Data. International Journal Of Economics And Finance Studies, p. 105-108. Available at: http://www.sobiad.org/ejournals/journal_ijef/archieves/IJEFS2016_2/paper62B_Ogbokor.pdf.
Baum С.Е., Pundit, M. & Ramayandi A. (2017). Capital Flows and Financial Stability in Emerging Economies. ADB Economics Working Paper Series. Available at: https://www.adb.org/sites/default/files/publication/372256/ewp-522.pdf.
Igan D., Kulan A.M. & Marzaei A. (2016). Real Effects of Capital Inflows in Emerging. IMF Working Paper. Available at: https://www.imf.org/external/pubs/ft/wp/2016/wp16235.pdf.
PWC. (2017). Doing business and investing in Estonia. Available at: https://www.pwc.com/ee/et/publications/DoingBusinessinEstonia/Doing%20Business%202017.pdf.
International Monetary Fund. (2019). Balance of Payments. Available at: http://data.imf.org/?sk=7A51304B-6426-40C0-83DD-CA473CA1FD52.
International Monetary Fund. (2019). World Economic Outlook Database. Available at: https://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2019/01/weodata/index.aspx.
Invest in Estonia. (n.d.). Estonian economy. Available at: https://investinestonia.com/business-in-estonia/estonian-economy/fdi/.
Investment and Development Agency of Latvia. (n.d.). Foreign Direct Investment. Investor Business Guide. Available at: http://www.liaa.gov.lv/en/invest-latvia/investor-business-guide/foreign-direct-investment.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).