Проблеми і перспективи розвитку готельного господарства у Харківському регіоні в умовах міжнародної інтеграції
Анотація
У статті проаналізовано сучасний стан розвитку готельного господарства в Україні загалом та у Харківському регіоні зокрема, виявлено основні проблеми, що перешкоджають його ефективному розвитку та заважають скористатися перевагами міжнародної інтеграції, запропоновано шляхи вирішення зазначених проблем. Аналізуючи, систематизуючи та узагальнюючи наукові роботи багатьох учених, було розглянуто та сформовано нове, яке повніше відображає сутність, поняття «готель» та «готельне господарство». Авторами проаналізовано найбільш розповсюджені та точні підходи до класифікації засобів розміщення та наведено стандартну класифікацію засобів розміщення туристів, яка зараз широко використовується в Україні та багатьох країнах світу. Використовуючи дані найбільшої спільноти мандрівників у світі «TripAdvisor», було сформовано рейтинг найкращих готелів Харківської області за оцінкою мандрівників, проаналізовано їх діяльність та виявлено, що широкою популярністю та попитом туристів користуються готелі категорії ****
Завантаження
Посилання
ДСТУ 4269:2003. Послуги туристичні. Класифікація готелів. К.: Держспоживстандарт України, 2003. 16 с.
Зінь Е. А. Регіональна економіка: підручник. К.: «Професіонал», 2008. 528 с.
Колективні засоби розміщування в Україні у 2016 році. Статистичний бюлетень. Державна служба статистики України. URL: http://ukrstat.gov.ua (дата звернення: 05.07.2017).
Круль Г. Я. Основи готельної справи: навч. посібник. К.: Центр навчальної літератури, 2011. 368 с.
Отели и гостиницы Харьковской области. TripAdvisor. URL: https://www.tripadvisor.ru/Hotels-g295369-Kharkiv_Kharkiv_Oblast-Hotels.html (дата звернення: 05.07.2017).
Правила користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг: наказ Міністерства культури і туризму від 18.10.2010 р. № 43. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0413-04
Пуцентейло П. Р. Економіка і організація туристично-готельного підприємництва: навч. посібник. К.: ЦУЛ, 2007. 300 с.
Руденко В. П. Основи готельної справи. К.: Центр учбової літератури, 2011. 368 с.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).