Публікаційна етика та заява про зловживання службовим становищем

Принципи професійної етики в діяльності редактора і видавця

Журнал послідовно дотримується видавничих стандартів публікації COPE Code of Conduct, затверджених COPE (Committee on Publication Ethics). Крім того, журнал підтримує Спільну позицію AMWA–EMWA–ISMPP щодо хижацького видавництва та Сараєвську декларацію про цілісність та видимість наукових публікацій.

У своїй діяльності редактор несе відповідальність за оприлюднення авторських творів, що накладає необхідність відповідності наступним основоположним принципам:

- При прийнятті рішення про публікацію редактор наукового журналу керується достовірністю подання даних та наукової значимістю розглянутої роботи.

- Редактор повинен оцінювати інтелектуальний зміст рукописів незалежно від раси, статі, сексуальної орієнтації, релігійних поглядів, походження, громадянства, соціального стану чи політичних уподобань авторів.

- Неопубліковані дані, отримані з представлених до розгляду рукописів, не повинні використовуватися для особистих цілей або передаватися третім особам без письмової згоди автора. Інформація або ідеї, отримані в ході редагування і пов'язані з можливими перевагами, повинні зберігатися конфіденційними, і не використовуватися з метою отримання особистої вигоди.

- Редактор не повинен допускати до публікації інформацію, якщо є достатньо підстав вважати, що вона є плагіатом.

- Редактор спільно з видавцем не повинні залишати без відповіді претензії, що стосуються розглянутих рукописів або опублікованих матеріалів, а також при виявленні конфліктної ситуації приймати всі необхідні заходи для відновлення порушених прав.

 Етичні принципи в діяльності рецензента

Рецензент здійснює наукову експертизу авторських матеріалів, внаслідок чого його дії повинні носити неупереджений характер, що полягає у виконанні наступних принципів:

- Рукопис, отриманий для рецензування, повинний розглядатися як конфіденційний документ, який не можна передавати для ознайомлення або обговорення третім особам, які не мають на те повноважень від редакції.

- Рецензент зобов'язаний давати об'єктивну і аргументовану оцінку викладеним результатам дослідження. Персональна критика автора неприйнятна.

- Неопубліковані дані, отримані з представлених до розгляду рукописів, не повинні використовуватися рецензентом для особистих цілей.

- Рецензент, який не володіє, на його думку, достатньою кваліфікацією для оцінки рукопису, або не може бути об'єктивним, наприклад, у випадку конфлікту інтересів з автором або організацією, повинен повідомити про це редакцію з проханням виключити його з рецензування даного рукопису.

Принципи, якими повинен керуватися автор наукових публікацій

Автори повинні дотримуватися високих стандартів щодо найкращої практики публікації. Фальсифікація або фальсифікація даних, плагіат, у тому числі повторна публікація власних робіт авторів без належного цитування, а також незаконне привласнення роботи – усе це неприйнятна практика. Будь-які випадки етичної або публікаційної недбалості розглядатимуться відповідно до вказівок Комісії з етики публікацій (COPE) . Доступна додаткова інформація про етичну політику OUP .

Автор (або колектив авторів) усвідомлює, що несе первинну відповідальність за новизну і достовірність результатів наукового дослідження, що передбачає дотримання таких принципів:

- Автори статті повинні надавати достовірні результати проведених досліджень. Явно помилкові або сфальсифіковані затвердження неприйнятні.

- Автори повинні гарантувати, що результати дослідження, викладені в наданому рукописі, повністю оригінальні. Запозичені фрагменти або твердження повинні бути оформлені з обов'язковим зазначенням автора та першоджерела. Надмірні запозичення, а також плагіат в будь-яких формах, включаючи неоформлені цитати, перефразування або присвоєння прав на результати чужих досліджень, неетичні і неприйнятні.

- Необхідно визнавати внесок усіх осіб, які так чи інакше вплинули на хід дослідження, зокрема, у статті повинні бути представлені посилання на роботи, які мали значення при проведенні дослідження.

- Автори не повинні надавати в журнал рукопис, який був відправлений в інший журнал і знаходиться на розгляді, а також статтю, вже опубліковану в іншому журналі.

- Співавторами статті повинні бути вказані всі особи, які внесли істотний внесок у проведення дослідження. Серед співавторів неприпустимо вказувати осіб, які не брали участь у дослідженні.

- Якщо автор виявить істотні помилки або неточності в статті на етапі її розгляду або після її опублікування, він повинен якомога швидше повідомити про це редакцію журналу.

Способи розгляду скарг та звернень. 

Визначено детальний порядок розгляду скарг (у вигляді блок-схеми згідно COPE див. тут ), надано контакти для подання скарг та звернень. Журнал оперативно реагує на скарги. Скаржнику надсилається лист-підтвердження, в якому підтверджується факт отримання скарги та визначається термін (не більше 7 днів), протягом якого редакція зобов’язується розглянути скаргу по суті та повідомити про це скаржника. У разі надходження до редакції скарг щодо надісланих або надрукованих рукописів редакційна колегія зобов’язана вжити належних і розумних заходів для об’єктивного розгляду цих скарг по суті та вирішення проблеми (у разі підтвердження факту етичних порушень). Під час розгляду скарги автору слід надати право відповісти на будь-які звинувачення та надати власні коментарі щодо суті скарги.

 Конфлікти інтересів. 

Кожній групі учасників процесу публікації (автори, члени редакційної колегії, редактори та рецензенти) детально надається комплекс дій, щоб уникнути конфлікту інтересів, вчасно повідомити та вирішити його. Також визначено зміст та способи подання заяви про конфлікт інтересів та заяви про розкриття інформації. Детально описується зміст інтересів, які повинні бути розкриті всіма учасниками процесу публікації та які можуть призвести до конфлікту інтересів: фінансові інтереси (прямі чи опосередковані), особисті стосунки та переконання, академічні конкурси, неоплачувані посади авторів, членство у професійних організаціях, політичних чи релігійних уподобаннях, інституційній приналежності тощо.

Відтворюваність і надійність. 

Журнал закликає дослідників бути прозорими щодо використовуваних даних і методології своїх досліджень, що, в свою чергу, забезпечить відтворюваність експериментів у майбутньому. При публікації статей автори повинні додавати всі відкриті дані з повним і точним описом експерименту (вихідні дані, методи та результати). Для авторів неетично та неприйнятно спотворювати дані чи використовувати неперевірену інформацію. Автори зобов'язані протестувати свої моделі та методи отримання результатів, які повинні бути відповідним чином пояснені та наведені в статті.

 Етичний нагляд. 

Журнал спирається на визначення Комітету з етики публікацій (COPE) щодо терміну етичного нагляду: «Етичний нагляд повинен включати, але не обмежуватися політикою щодо згоди на публікацію, публікацію про вразливі верстви населення, етичне проведення досліджень із використанням тварин, етичне проведення досліджень з використанням людей, обробка конфіденційних даних і бізнес/маркетингова практика». Звітуючи про експерименти на людях, автори (співавтори) повинні вказати, чи відповідали дотримані процедури етичним стандартам Комітетів з експериментів на людях (інституційного та національного) та Гельсінської декларації WMA з усіма поточними поправками та доповненнями. Звітуючи про експерименти на тваринах, автори (співавтори) повинні вказати, чи дотримувались інституційні та національні рекомендації щодо догляду та використання лабораторних тварин.

 Інтелектуальна власність. 

Журнал приділяє значну увагу проблемам порушення авторських прав, наукової етики, плагіату чи інших порушень найкращої видавничої практики та зосереджений на захисті прав авторів. Автори (співавтори) гарантують, що їхній рукопис є оригінальним, не порушує права інтелектуальної власності та не був раніше опублікований або поданий до інших журналів для публікації. Усі статті, опубліковані в журналі, захищені авторським правом автора(ів). Усі статті мають ліцензію Creative Commons CC BY . Якщо автори використовували раніше опубліковану інформацію (текст, малюнки, таблиці тощо) і цей матеріал не має авторських прав або знаходиться у відкритому доступі, додатковий дозвіл на його повторну публікацію не потрібен. Якщо раніше опублікована інформація має авторське право, на її повторну публікацію необхідно отримати дозвіл журналу, де ця інформація була опублікована вперше.

 Відкликання та виправлення після публікації. 

Політика внесення виправлень, доповнень до вже опублікованих статей, публікація заяв про видалення статей, а також повідомлення редактора читачам про дослідження певних питань щодо опублікованої статті журналом і заяви редакторів, що попереджають читачів про серйозні занепокоєння цілісності публікації заснована на інструкціях COPE ( COPE Council. COPE Guidelines: Retraction Guidelines. ) і рекомендаціях Європейської асоціації наукових редакторів . Відкликання здійснюється, коли є чіткі докази того, що результати дослідження є помилковими та ненадійними через неетичну поведінку, навмисну чи ненавмисну помилку.

 Інклюзивна мова. 

Журнал заохочує авторів використовувати інклюзивну мову викладу матеріалу, визнаючи таким чином різноманітність, індивідуальні відмінності та рівні можливості людей, виявляючи повагу до кожної людини. Мова рукопису не повинна містити ознак вікової, расової, етнічної, культурної, статевої, фізичної чи іншої дискримінації.

Авторство та інструменти ШІ

Авторам не слід вказувати технології, засновані на штучному інтелекті, такі як LLM, чат-боти або генератори зображень, у якості авторів або співавторів. Інструменти штучного інтелекту, які використовуються в дослідженнях або підготовці рукописів, мають бути зазначені в супровідному листі, розділах «Подяки» та «Методи». Автори несуть відповідальність за точність, уникнення плагіату та захист від упередженості, спричиненої штучним інтелектом. Редактори можуть відхилити рукописи через неналежне використання ШІ, а рецензенти повинні утримуватися від рецензій, створених ШІ, щоб зберегти конфіденційність.

Див.також: Позиція COPE щодо авторства та інструментів ШІ

Зображення та інші мультимедіа, створені штучним інтелектом, не допускаються до публікації в нашому журналу без явного дозволу редакції. За умови оцінки на індивідуальній основі, винятки можуть бути розглянуті для змісту рукопису, безпосередньо пов'язаного зі штучним інтелектом або машинним навчанням.

Плата за публікацію не стягується.