Агроекологічне дослідження рH середовища в кислих ґрунтах за відсутності вапнування
Анотація
Мета. Агроекологічне дослідження на сільськогосподарських землях значення рН середовища в кислих ґрунтах при відсутності вапнування. Методи. Для визначення рН середовища в кислих ґрунтах використовувався електрометричний (потенціометричний) метод визначення. Результати. Вивчення реакції середовища в ґрунтах проведено на словацьких фермах Немшова і Осіков в 2010 році та повторно проведено через чотири роки. В сільськогосподарському підприємстві Немшова площі нейтральних і лужних ґрунтів (рН вище 6,6) в період 2010-2014 рр. скоротилися з 1008 га до 190 га (82% зниження) і навпаки посівних площ з рН ґрунтів нижче 5,5 збільшилися з 274 га до 569 га за цей же період. В сільськогосподарському підприємстві Осіков площі зі значенням рН вище 6,6 скоротилися в період 2010-2014 рр. з 1548 га до 178 га (зниження на 90%), в той час як сильно кислі і кислі ґрунти (нижче рН 5,5) збільшилися з 138 га до 838 га за цей же період. Висновки. Підтверджено, що відсутність вапнування призвело до швидкого зниження реакції ґрунтового середовища природним чином – за рахунок виносу кальцію і магнію культурами, їх вилуговуванням в більш глибокі горизонти ґрунту, їх змив з ерозією, а також з кислотним впливом дощів або фізіологічно кислих добрив.
Завантаження
Посилання
Bruess A., Turian G., Noltner D., Schweikle H. Hintergrundwerte substrate-, gesamthalte- und mobile Anteile // Mitteilungen der Bodenkundlichen Gesellschaft, vol. 76, 1995. – pp. 1461-1464.
Czuba R., Fotyma M., Glas K., Andres E. Potas - skladnik decydującyśo wielkośti i jakości plonów // IPI - Research Topics No. 16, Interna-tional Potash Institute, Basel, 1994. – 56 pp.
Kollektiv: Die Düngung von Acker- und Grünland nach Ergebnissen der Bodenunter-suchung. Bayerische Landesanstalt für Bodenkultur und Pflanzenbau, München, Bayerishce Hauptversuchsanstalt für Land-wirtschaft und Institut für flanzenernährung der TU Mün¬chen, Freising-Weihenstephan, 1985. – 36 pp.
Masaryk Š., Hraško J., Bábek R. Vápnenie pôd. Príroda – Bratislava, 1980, 185 s.
Neuberg, J., Jedlička J., Červená H. Výživa a hnojení plodin. Metodika ÚZPI Praha / J. Neuberg,. – Bratislava, 1995. – 64 s.
Torma S., Lisnyak A. Comparison of variability of soil acidity of agricultural farms in Slo-vakia// Людина і довкілля. Проблеми неоеколо-гії. 2011. №1-2. С. 113-118. – ISBN 1992-4224.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).