Динаміка радіального приросту дерев, пошкоджених пожежею, в соснових насадженнях лісостепової зони Харківщини
Анотація
Мета. Вивчення до- та післяпожежного розвитку соснових деревостанів Лісостепу Харьківщини. Методи. Дендрохронологічні. Результати. Предcтавлено результати дендрокліматичних та дендроіндикаційних досліджень соснових насаджень на трьох постійних пробних площах, пошкоджених пожежею в 2011 році. Менш пошкоджені пожежею дерева, які мають кращий санітарний стан та панівні дерева відновлюють радіальний приріст протягом 2 - 3 років, водночас дерева в найбільш пошкодженому пожежею насадженні, де висота нагару на стовбурах дерев склала 3,87 м, не відновили радіальний приріст до цього часу. Виявлена значуща залежність між дефоліацією та радіальним приростом для 2013 року, коли радіальний приріст почав суттєве відновлення. Ця регресійна модель описана кривою третього порядку. Висновки. Встановлено, що менш пошкоджені пожежею дерева, які мають кращий санітарний стан та є панівними відновлюють радіальний приріст протягом 2 - 3 років.
Завантаження
Посилання
Битвинскас Т. Т. Дендроклиматические исследования. Л.: Гидрометеоиздат, 1974. 170 c.
Ворон В. П., Коваль І. М. Вплив низових пожеж на динаміку радіального приросту сосни в лісостеповій зоні України // Науковий вісник НЛТУ України. 2011. Вип. 21.7. С. 45-50
Коваль І. М. Дендрохронологія в Україні: ретроспектива і перспективи розвитку // Лісове господарство, лісова, паперова і деревообробна промисловість. Міжвідомчий науково-технічний збірник. Львів: РВВ НЛТУ України, 2006. Вип. 31. С. 221-227.
Озолинчюс Р. Хвойные: морфогенез и моніторинг. Каунас : Изд-во АЭСТИ, 1996. 340 с.
Methods of Dendrochronology – Applications in the Environmental Sciences / Edward R. Cook and Leonardas A. Kairiukstis (editors). – Doredrecht, the Netherlands : Kluwer Academic Publishers and International Institute for Applied Systems Analysis, 1990. 394 p
Holmes, R.J. Dendrochronology Program Library-Users Manual; University of Arizona: Tucson, AZ, USA. 1994.
Holz A., Veblen T. Pilgerodendronuviferum: The southernmost tree-ring fire recorder species// Ecoscience. 2009. 16(3). P. 322-329.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).