Принцип «нерівної рівності» Г. С. Сковороди як філософська основа практичної соціальної роботи

  • Oksana Osetrova Дніпровський національний університет, 72, просп. Гагаріна, Дніпро, 49010, Україна, ssr.dnu@gmail.com https://orcid.org/0000-0002-7598-1144
Ключові слова: соціальна нерівність, людина, Бог, сродна праця, покликання, соціальна робота, складні життєві обставини

Анотація

У статті висвітлюється сутність актуального в реаліях сьогодення принципу «нерівної рівності», розбудованого видатним українським мислителем XVIII століття. Доводиться, що зазначений принцип у XXI столітті слід усвідомити як філософську основу однієї зі стратегій розвитку соціальної роботи, спрямованої в цілому на підвищення якості життя людей в умовах соціальної нерівності. Аналізується й концепція «сродності», «сродної праці» Г. С. Сковороди, знайомство з якою дозволить клієнту соціального працівника усвідомити свою значущість у процесі реалізації власного внутрішнього покликання. Акцентується увага на спрямованості діяльності соціального працівника на гармонізацію відносин у системі «людина – суспільство». Услід за Г.С. Сковородою ставиться наголос на зв’язку людини з Богом. Підкреслюється, що внутрішній потенціал кожної людини за її власним бажанням може перетворитися з потенції на акт. Відзначається, що актуалізація внутрішніх можливостей людини сприятиме її розвитку та наближенню до стану щастя, в який здатний поринути кожний, усвідомивши особливості своєї природи та покликання. Обґрунтовується роль соціального працівника в процесі усвідомлення його клієнтом сенсу власного життя та відкритих горизонтів, що постають перед кожною людиною без винятку.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографія автора

Oksana Osetrova, Дніпровський національний університет, 72, просп. Гагаріна, Дніпро, 49010, Україна, ssr.dnu@gmail.com

 Доктор філософських наук, професор кафедри соціальної роботи

Посилання

Головатий М.Ф. Соціальна політика і соціальна робота: Термінологічно-понятійний словник [Текст] / М.Ф. Головатий, М.Б. Панасюк. – К. : МАУП, 2005. – 560 с.

Сковорода Г.С. Розмова, названа алфавіт, або буквар миру [Текст] / Г.С. Сковорода // Твори: У 2-х томах. – Т.1. Поезії. Байки. Трактати. Діалоги. – К. : Обереги, 1994. – 528 с.
Опубліковано
2018-10-29
Як цитувати
Osetrova, O. (2018). Принцип «нерівної рівності» Г. С. Сковороди як філософська основа практичної соціальної роботи. Український соціологічний журнал, 17(1-2), 110-113. вилучено із https://periodicals.karazin.ua/usocjour/article/view/11537
Розділ
Статті