ВІЙНА І НАЦІЯ (ЕТЮДИ ЩОДО ЕКЗИСТЕНЦІЙНОЇ АНАЛІТИКИ СУЩОГО «УКРАЇНА»)

  • Ігор Мінаков Національний університет «Львівська політехніка» http://orcid.org/0000-0001-9471-1265
Ключові слова: війна, екзистенційна аналітика сущого «Україна», смерть, спільнота, нація, незалежність, культура, екистенціал «забуття Росії»

Анотація

Предметом наступного тексту є війна. Тема війни, ситуація війни, війна як «дійсність» і як «можливість» може бути розглянута в широкому багатоманітті перспектив – від «матеріально-технічної», «історико-етнічної», «етико-культурної» тощо. Багатоманіття, яке навряд чи – особливо тут – можливо вичерпати, чи навіть окреслити. Але принаймні як спробу – почати задля окреслення хоча б «робочого поля» ми можемо зібрати і розподілити останнє під умовними титулами «технос», «пафос», «усія» і «онтос». З цього нас цікавить перспектива і шлях розглядати справу поглядом філософії. Під титулом «пафос» лишимо психічні стани і психологічні апорії фактичного стану справ, коли війна іде. Під титулом «технос» – регіон ресурсів, засобів, способів і структур війни. Знаючи, що титул «усія» (а в класичному звучанні «субстанція») і відповідний регіон мислення завжди знаходилися у розпорядженні філософії, ми, втім, не будемо рухатися в просторі і стилі «метафізики війни» – тобто трактувати те, чому війна прийшла у світ, як цей прихід пов’язаний з питанням про благо і зло, яка є «метафізична» підстава і сутність наявної присутності війни тощо. До того ж, деякі метафізичні значення нам доведеться утримувати і деякі метафізичні перспективи фіксувати – «метафізичні» не з огляду «методу», але з огляду «розмірності предметів», що розглядаються.

Ми рухаємося в горизонті, окресленому двома постулатами. Перший: війна є виконанням деякої буттєвої можливості. Другий: як така ця можливість є буттєвою можливістю людської присутності. Також ми приймаємо тут одне обмеження. А саме, ми говоримо про Україну і про війну в Україні, про нинішню війну в Україні як про, так би мовити, «випадок мислення» чи «випадок розуміння» того, «що» і того «як» «України» як сущого-що-екзистує. Зрозуміло, що такий розгляд має характер ніяк не більше, як етюду до названого. Ми говоримо про цю війну як про те, що належить не до порядку локальних речей і справ, а до порядку згаданої буттєвої можливості бути присутнім. Відтак, ми маємо приєднати війну до цього «що» і цього «як» «України».

Оскільки ця війна є «зовнішньою агресією», є агресивним вторгненням росії – як мінімум по цьому (але не тільки по цьому) – нам доводиться вести мову про «Росію». Лапки поставлені для того, щоб відокремити тут будь-які «квазінатуральні» ремінісценції. «Росія» це в даному дискурсі не країна, а також певна буттєва можливість і спосіб присутності.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографія автора

Ігор Мінаков, Національний університет «Львівська політехніка»

кандидат філософських наук

доцент кафедри філософії

Національний університет «Львівська політехніка»

вул. Степана Бандери, 12, Львів, 79013, Україна

Посилання

Badiou, A. (1997). Deleuze "La clameur de l'Etre". Paris: Hachette.

Baudrillard, J. (1977). «Oblier Foucault». Paris: Galilee.

Heidegger, M. (1967). Sein und Seit. Tübingen: Max Niemeyer Verlag (Elfte, unveränderte Auflage).

Heidegger, M. (1949). Was ist metaphusik? Frankfurt a. M.: Vittorio Klostermann.

Kiss, L. (1980). Földrajzi nevek etimológiai szótára. Budapest: Akadémiai Kiadó.

Žižek, S. (2022). Slavoj Žižek: What is freedom today? [public lecture]. URL: https://youtu.be/g4BZHyoeEG8.

Kebuladze, V. (2022, Setember). "War is a terrible, but powerful psychotherapist." How the experience of death changes Ukrainians, and common trauma "stitches" а country. Interview with the philosopher Vakhtang Kebuladze. URL: https://forbes.ua/lifestyle/viyna-zhakhliviy-ale-potuzhniy-psikhoterapevt-yak-dosvid-smerti-zminyue-ukraintsiv-a-spilna-travma-zshivae-krainu-intervyu-z-filosofom-vakhtangom-kebuladze-30072022-7355. [in Ukrainian].

Опубліковано
2024-06-21
Цитовано
Як цитувати
Мінаков, І. (2024). ВІЙНА І НАЦІЯ (ЕТЮДИ ЩОДО ЕКЗИСТЕНЦІЙНОЇ АНАЛІТИКИ СУЩОГО «УКРАЇНА»). Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Філософія. Філософські перипетії», (70), 198-206. https://doi.org/10.26565/2226-0994-2024-70-18