ВІДМОВА ВІД ЛІКУВАННЯ І ВБИВСТВО: ШЛЯХИ РОЗРІЗНЕННЯ
Анотація
Одна з ключових проблем, які постають перед біоетикою, стосується тих випадків, коли через обмеженість людських і технічних ресурсів медицини пацієнти, по суті, прирікаються на смерть. Приводом для відмови від лікування може бути марність застосування доступних засобів, а також психологічна, фізична, фінансова обтяжливість певних процедур. У сучасному світі як альтернативу відмові від лікування пропонують евтаназію, тобто пряме спричинення смерті пацієнта, яке можна охарактеризувати як убивство. Ці два види практики розрізнюють, аналізуючи обов’язки лікаря, наміри усіх суб’єктів, відмінності між дією і бездіяльністю. Обов’язок рятувати пацієнта за всяку ціну слід відкинути через негуманність такого принципу. Саме тому, однак, перед лікарем постає дилема: полишити пацієнта природним процесам, що може призвести до його додаткових страждань, чи вдатися до прямого вбивства. Наміром в обох випадках є вирішення проблеми, в якій опиняється пацієнт, лікування якого виявляється марним, а його припинення раніше чи пізніше призводить до смерті. Евтаназія в пасивній формі процедурно може збігатися з відмовою від лікування. Відмова від лікування є рішенням, а тому радше дією, ніж бездіяльністю. Виникає враження, що вибір між евтаназією і припиненням лікування є суто технічним. Авторка статті пропонує порівняти механізми прийняття рішень при застосуванні евтаназії і відмови від лікування, поглянути на мету цих рішень і засоби її досягнення. У разі евтаназії метою дії чи бездіяльності є позбавлення страждань (певне благо), а засобом – спричинення смерті, натомість у разі відмови від лікування метою також є благо пацієнта, але смерть є не засобом, а побічним ефектом. Тому варто визнати, що відмова від лікування є більш гуманною практикою, ніж евтаназія, яка є прямим убивством і обґрунтовується низькою цінністю життя особи.
Завантаження
Посилання
/Посилання
Aszyk, P. (2006). Limits of Treatment. The Ethical Problem of Withdrawing Medical Interventions. Warsaw: Rhetos Publishing House. (In Poland).
Chańska, W. (2009). The Unfortunate Gift of Life. Philosophy and Ethics of the Quality of Life in Contemporary Medicine. Wroclaw: Publishing House of the University of Wroclaw. (In Poland).
Gradyk, R., & Shyrii, T. (2016). Moral and Ethical Aspects of Euthanasia. In Proceedings from Sixth National Congress on Bioethics, September 27–30, 2016 (pp. 42–43). Kyiv.
Harris, J. (1985). The Value of Life. An Introduction to Medical Ethics. London; New York: Routledge & Kegan Paul.
Hippocratic Oath. (2020, March 25) . Retrieved from https://web.archive.org/web/20091206063319/http://who-is-who.com.ua/bookmaket/ses2007/36/2.html.
Kuhse, H. (1987). The Sanctity-of-Life Doctrine in Medicine. A Critique. Oxford: Oxford University Press.
May, W. E. (2013). Catholic Bioethics and the Gift of Human Life. Third edition. Hungtington, Indiana: Our Sunday Visitor.
Deciding to Forego Life-Sustaining Treatment: President’s Commission for the Study of Ethical Problems in Medicine and Biomedical and Behavioral Research. (1983). Washington D. C.: U. S. Government Printing Office.
Градик Р., Ширій Т. Морально-етичні аспекти евтаназії. Шостий національний конгрес з біоетики, 27-30 вересня 2016: збір. конф. Київ, 2016. С. 42–43.
Клятва Гіппократа. URL: https://web.archive.org/web/20091206063319/http://who-is-who.com.ua/bookmaket/ses2007/36/2.html (дата звернення 25.03.2020).
Aszyk P. Granice Leczenia. Etyczny problem odstąpienia od interwencji medycznych. Warszawa: Wydawnictwo Rhetos, 2006. 207 s.
Chańska W. Nieszczęsny dar życia. Filozofia i etyka jakości życia w medycynie współczesnej. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2009. 384 s.
Harris J. The Value of Life. An Introduction to Medical Ethics. London; New York: Routledge & Kegan Paul, 1985. 281 p.
Kuhse H. The Sanctity-of-Life Doctrine in Medicine. A Critique. Oxford: Oxford University Press, 1987. 240 p.
May W. E. Catholic Bioethics and the Gift of Human Life. Hungtington, Indiana: Our Sunday Visitor, 2013. 336 с.
Deciding to Forego Life-Sustaining Treatment: President’s Commission for the Study of Ethical Problems in Medicine and Biomedical and Behavioral Research. Washington D. C.: U. S. Government Printing Office, 1983. 554 p.
Цю роботу ліцензовано за Міжнародня ліцензія Creative Commons Attribution 4.0.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).