ЕКЗИСТЕНЦІЙНІ ОСНОВИ ДОБРА
Анотація
Стаття присвячена розгляду екзистенційних підстав природи добра. Як трансцендентний феномен добро розкриває себе в природі людини у формі потужного механізму її внутрішнього розвитку – духовних потребах. Потреба, на відміну від бажання, виступає не просто вимогою людського організму, а способом відношення, тобто зв’язку з об’єктивною реальністю. Це життєве прагнення відповідає за реалізацію особистості як активної, творчої, відповідальної частини спів-буття. Тому всі аспекти людського життя – комунікація, продуктивність, гармонійність – залежать безпосередньо від стану задоволення системи потреб. Саме ці екзистенційні умови відповідають принципам етичного абсолютизму. Отже, точка перетину етики і людини (етичного і антропологічного початків), тобто умова їх взаємодії, реалізації принципів етики, зосереджується в розвитку запитів нашої душі, що прагне вийти за межі егоїстичних бажань плоті. Тому почути «голос» душі (як власної, так і близької людини), відізватися на її поклик людина здатна лише тоді, коли прагнення пізнати навколишній світ переможе бажання володіти ним. У цій перспективі йдеться, власне, про те, що в основі духовних потреб людини лежить потреба в любові, яка знаходить свій відклик в основному етичному принципі – «любові до ближнього». Тому працюючи над власним егоїзмом, ми реалізовуємо в такий спосіб весь комплекс духовних потреб – у пізнанні, спілкуванні, свободі, творчості тощо. Отже, потреба любити і є тією найвищою метафізичною силою, в якій зосереджується природа добра: як на онтологічному, так і на екзистенційному рівнях.
Завантаження
Посилання
/Посилання
About Designated Human Ethical Law. Word of the Shepherd. Retrieved from https://mospat.ru/archive/page/vera-i-zhizn/slovo/30742.html. (In Russian).
Berdyaev, N. (2005). Dialectics of the Divine and the Human. Moscow: AST; Kharkiv: Folio. (Original work published 1947). (In Russian)
Betilmerzaeva, M. (2010). Ethnic Determination of Human Being. Philosophy and Cosmology, 9, 109–116. (In Russian).
Bible. (2020). (I. Ogienko, Trans.). Retrieved from https://bibleonline.ru/bible/ubio. (Original translation published 1962). (In Ukrainian).
Brodetskaya, Yu. (2014). Human Relations Society: In Search of Lost Integrity. Dnipro: Innovation. (In Russian).
Fromm, E. (1995). Healthy Society. (T. Banquetov, Trans.). Moscow: AST; Khranytel. (Original work published 1955). (In Russian).
Maslow, A. (1999) Motivation and Personality. (A. Tatlybaeva, Trans.). Saint Petersburg: Eurasia. (Original work published 1954). (In Russian).
Schedrovitsky, D. (2014). Introduction to the Old Testament. The Pentateuch of Moses. Мoscow: Terevinth. (In Russian).
Sinilo, G. (2015). Bible and World Culture. Minsk: Vysheishaia Shkola. (In Russian).
Бердяев Н. Диалектика божественного и человеческого. М.: АСТ; Харьков: Фолио, 2005. 623 с.
Бетильмерзаева М. Этноментальная детерминированность бытия человека. Философия и космология. 2010. T. 9. С. 109–116.
Біблія / пер. І. Огієнка. 2020. URL: https://bibleonline.ru/bible/ubio.
Бродецкая Ю. Общество человеческих отношений: в поисках утраченной целостности: Монография. Днепропетровск: Инновация, 2014. 370 с.
Маслоу А. Мотивация и личность / пер. с англ. А. М. Татлыбаевой. СПб.: Евразия, 1999. 478 с.
О предназначении человека и нравственном законе. Слово Пастыря. 2020. URL: https://mospat.ru/archive/page/vera-i-zhizn/slovo/30742.html.
Синило Г. Библия и мировая культура. Минск: Вышэйшая школа, 2015. 685 с.
Фромм Э. Здоровое общество / пер. с англ. Т. Банкетова. М.: АСТ; Хранитель, 2006. 539 с.
Щедровицкий Д. Введение в Ветхий Завет. Пятикнижие Моисеево. М.: Теревинф, 2014. 1088 с.
Цю роботу ліцензовано за Міжнародня ліцензія Creative Commons Attribution 4.0.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).