ПРОБЛЕМА РЕАЛЬНОСТІ В ТЕКСТАХ НІЛЬСА БОРА

  • Valentyna M. Rozhkovska Одеський національний університет імені І. І. Мечникова; вул. Новосельського, 64, Одеса, 65000 https://orcid.org/0000-0001-8779-4912
Ключові слова: реальність, квантова теорія, атом, картина світу

Анотація

У статті йдеться про нове розуміння реальності, сформоване в XX столітті. Оскільки ключовою фігурою в цих змінах став датський фізик Нільс Бор, ми звертаємося до його ранніх і пізніх статей з метою проаналізувати вживання ним терміна «реальність» (reality). За допомогою аналізу відповідних термінів показано, що у своїх ранніх статтях Нільс Бор описує відкриття, які не узгоджуються зі старими уявленнями у фізиці, і саме ці питання в подальшому призведуть до формування нового розуміння реальності. У статті ми також вказуємо, як часто і в яких контекстах вживається термін «reality». Далі, у більш пізніх статтях Нільса Бора ми виявляємо, що термін «reality» зустрічається частіше, ніж в його ранніх роботах (на момент написання ранніх робіт ще не була сформульована копенгагенська інтерпретація квантової теорії). За допомогою аналізу вживання певних термінів ми показуємо, як зсуваються акценти в ранніх і пізніх статтях Нільса Бора. Протягом багатьох років датський фізик прагне уточнити та вдосконалити квантову теорію. Ми, отже, аналізуємо вживання терміна «reality» також і в пізніх статтях Нільса Бора, що допомагає нам встановити, що в деяких пізніх статтях проблематика реальності виходить для нього за рамки суто фізики. Цей аналіз показує, як відкриття Нільса Бора в області природи об’єктів мікросвіту приводять його до питань про природу самої реальності. Те, як відкриття в мікросвіті впливають на нове уявлення реальності, найкраще простежується в полеміці з іншими фізиками. Як найбільш яскравий приклад ми взяли статтю «Дискусії з Айнштайном про проблеми теорії пізнання в атомній фізиці». У ній Бор описує специфічну поведінку мікрооб’єктів і особливості фізичних експериментів, а також відстоює ідею про те, що необхідним є введення принципово нового (також і в онтологічному плані) розуміння фізичних процесів. Аналіз термінів показує, що сама реальність, з погляду Бора, є такою, як її описує квантова механіка. Ми прагнемо показати еволюцію поглядів Бора в контексті того, як вони вплинули на перегляд засад всієї фізики та на людські уявлення про світ загалом. Ми робимо висновок, що відкриття стаціонарних станів у атома – це перший крок до переосмислення питань філософського характеру.

Завантаження

Біографія автора

Valentyna M. Rozhkovska, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова; вул. Новосельського, 64, Одеса, 65000

аспірантка, кафедра філософії та методології пізнання

Посилання

/

Посилання

Bohr, N. (1921). Atomic Structure. Retrieved from: https://ru.scribd.com/document/251573693/Atomic-Structure.

Bohr, N. (1922). Theory of Spectra and Atomic Constitution. Cambridge: Cambridge University Press.

Bohr, N. (1949). Discussions with Einstein on Epistemological Problems in Atomic Physics. Retrieved from: https://www.marxists.org/reference/subject/philosophy/works/dk/bohr.htm.

Bohr, N. (1958). Discussions with Einstein on Epistemological Problems in Atomic Physics. (V. A. Fok & A. V. Lermontova, Trans.). Uspekhi Fizicheskikh Nauk – Advances in Physical Sciences, 4, 571−598. (In Russian).

Bohr, N. (1970). Selected Scientific Works in 2 Vol. (Vol. 1). (Yu. V. Andreev, S. Yu. Vavilov, Yu. M. Dremin, T. S. Petelina, A. M. Frenk & V. Ya. Frenkel, Trans.). Moscow: Nauka (In Russian).

Bohr, N. (1961). Atomic Physics and Human Knowledge: Collection of Scientific Papers. (V. A. Fok & A. V. Lermontova, Trans.). Moscow: Foreign Literature Publishing House. (In Russian).

Bohr, N. (1985). The Causality Problem in Atomic Physics. (V. A. Fok, Trans.). Uspekhi fizicheskikh nauk – Advances in Physical Sciences, 2, 343−366. (Original work published 1958). (In Russian).

Campbell, N. (1921). Atomic Structure. Nature, 107, 104–107.

Einstein, A. (1935). Can Quantum-Mechanical Description of Physical Reality Be Considered Complete? Physical Review Journals, 7, 777–780.

Miroshnikov, Yu. I. (2011). A. Einstein and N. Bohr: Two Romantics in Search of the Lost Unity of Physical Knowledge. Scientific Yearbook of the Institute of Philosophy and Law of the Ural Branch of the Russian Academy of Sciences, 11, 201−221. (In Russian).

Moore, R. (1969). The Man, His Science, and the World They Changed. (I. G. Pochitalina, Trans., V. F. Kuleshov, Ed.). Moscow: Mir. (Original work published 1966). (In Russian).

Опубліковано
2019-12-27
Цитовано
Як цитувати
Rozhkovska, V. M. (2019). ПРОБЛЕМА РЕАЛЬНОСТІ В ТЕКСТАХ НІЛЬСА БОРА. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Філософія. Філософські перипетії», (61), 20-29. https://doi.org/10.26565/2226-0994-2019-61-3
Номер
Розділ
Статті