Умови виникнення защемлених газових скупчень в процесі вибіркового обводнення покладів

  • В. М. Абєлєнцев Український науково-дослідний інститут природних газів
  • Т. Я. Сусяк Український науково-дослідний інститут природних газів
Ключові слова: защемлений газ, вибіркове обводнення, поклади вуглеводнів

Анотація

В даній статті авторами проаналізовано механізм защемлення пластового газу в обводнених ділянках покладів в умовах прояву водонапірного режиму при надходженні пластової води у газонасичені порові об’єми. Встановлено, що механізм защемлення скупчень газу за рахунок підйому рівня газоводяного контакту та за вибірковим обводненням принципово відрізняються об’ємами заблокованого газу, швидкостями утворення та підходом до його вилучення. Зроблено висновок, що саме при вибірковому впровадженні пластової води розповсюджене негативне явище защемлення скупчень газу, які за об’ємом можуть бути рівнозначними промисловим покладам.

Запропоновано заблоковані об’єми газу, утворені за рахунок вибіркового обводнення, називати гідродинамічно-защемленими скупченнями газу. Досліджено умови їх формування на базі вивчення процесів вибіркового обводнення покладів Тимофіївського, Котелевського, Березівського та інших родовищ. Виходячи з особливостей утворення гідродинамічно-защемлених скупчень газу за рахунок вибіркового обводнення, пропонується в кожному окремому випадку по розрізу покладів визначати необводнені газонасичені інтервали та випробувати їх з метою подальшого вилучення безводного газу.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографії авторів

В. М. Абєлєнцев, Український науково-дослідний інститут природних газів
Кандидат геологічних наук, завідувач сектором
Т. Я. Сусяк, Український науково-дослідний інститут природних газів
Інженер-технолог І кат
Опубліковано
2015-10-08
Цитовано
Як цитувати
Абєлєнцев, В. М., & Сусяк, Т. Я. (2015). Умови виникнення защемлених газових скупчень в процесі вибіркового обводнення покладів. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, cерія «Геологія. Географія. Екологія», 38(1049), 7-11. вилучено із https://periodicals.karazin.ua/geoeco/article/view/7660

Найбільш популярні статті цього автора (авторів)