Теоретичне та експериментальне дослідження процесу льодоутворення в розчинах кріопротекторів методом тензодилатометрії
Анотація
Встановлені формули, які дозволяють визначити, як змінюється об’ємна частка льоду і концентрація кріопротектора в рідкій міжкристалічній фазі при заморожуванні кріозахисного розчину в залежності від вихідної концентрації цього розчину та режиму охолодження. За допомогою тензодилатометричного метода визначені залежності відносного об’єму розчинів диметилсульфоксид – хлорид натрію – вода (nc0=0,1;R=14) та диметилсульфоксид – хлорид натрію – вода (nc0=0,2; R=30) від температури при заморожуванні зі швидкістю 1°C/хв та 5°C/хв. і відтаванні зі швидкістью 1°C/хв.. Встановлені залежності об’ємної частки льоду та концентрації кріопротектора в рідкій фазі цих розчинів від температури. Отримані результати свідчать про те, що зі збільшенням швидкості охолодження розчину кріопротектора кількість льоду, що утворюється в ньому при заморожуванні, при одній і тій самій температурі зменшується, що, очевидно, викликано збільшенням відхилення від термодинамічної рівноваги між кристалами льоду та оточуючим їх водним розчином зі збільшенням швидкості охолодження. Розроблений теоретико-експериментальний підхід дозволяє на підставі тензодилатометричних вимірювань визначити залежність концентрації кріопротектора в заморожуваному розчині від температури.
Завантаження
Посилання
Pushkar NS, Osetckii AI, Anenko VI, Makarenko BI. Tenzodilatometriia okhlazhdaemykh rastvorov krioprotektorov i tkanei. Dok. AN USSR. 1990;3:74-8. (in Russian)
Malkova MP, editor. Spravochnik po fiziko-tekhnicheskim osnovam kriogeniki. M.: Energoatomizdat; 1985. 432p. (in Russian)
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).