Теоретичне та експериментальне дослідження процесу льодоутворення в розчинах кріопротекторів методом тензодилатометрії

  • A. L. Kyryliuk Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України
  • V. I. Reznikov Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України
  • T. M. Gurina Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України
Ключові слова: кріопротекторний розчин, льодоутворення, тензодилаометрія, зміна об’єму, диметилсульфоксид

Анотація

Встановлені формули, які дозволяють визначити, як змінюється об’ємна частка льоду і концентрація кріопротектора в рідкій міжкристалічній фазі при заморожуванні кріозахисного розчину в залежності від вихідної концентрації цього розчину та режиму охолодження. За допомогою тензодилатометричного метода визначені залежності відносного об’єму розчинів диметилсульфоксид – хлорид натрію – вода (nc0=0,1;R=14) та диметилсульфоксид – хлорид натрію – вода (nc0=0,2; R=30) від температури при заморожуванні зі швидкістю 1°C/хв та 5°C/хв. і відтаванні зі швидкістью 1°C/хв.. Встановлені залежності об’ємної частки льоду та концентрації кріопротектора в рідкій фазі цих розчинів від температури. Отримані результати свідчать про те, що зі збільшенням швидкості охолодження розчину кріопротектора кількість льоду, що утворюється в ньому при заморожуванні, при одній і тій самій температурі зменшується, що, очевидно, викликано збільшенням відхилення від термодинамічної рівноваги між кристалами льоду та оточуючим їх водним розчином зі збільшенням швидкості охолодження. Розроблений теоретико-експериментальний підхід дозволяє на підставі тензодилатометричних вимірювань визначити залежність концентрації кріопротектора в заморожуваному розчині від температури.

 

 

 

 

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографії авторів

A. L. Kyryliuk, Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України

вул. Переяславська, 23, м. Харків, 61015, Україна

V. I. Reznikov, Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України

вул. Переяславська, 23, м. Харків, 61015

T. M. Gurina, Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України

вул. Переяславська, 23, м. Харків, 61015

Посилання

Gordienko EA, Pushkar NS. Fizicheskie osnovy nizkotemperaturnogo konservirovaniia kletochnykh suspenzii. K.: Nauk. dumka; 1994. 140p. (in Russian)

Pushkar NS, Osetckii AI, Anenko VI, Makarenko BI. Tenzodilatometriia okhlazhdaemykh rastvorov krioprotektorov i tkanei. Dok. AN USSR. 1990;3:74-8. (in Russian)

Malkova MP, editor. Spravochnik po fiziko-tekhnicheskim osnovam kriogeniki. M.: Energoatomizdat; 1985. 432p. (in Russian)
Опубліковано
2006-06-05
Цитовано
Як цитувати
Kyryliuk, A. L., Reznikov, V. I., & Gurina, T. M. (2006). Теоретичне та експериментальне дослідження процесу льодоутворення в розчинах кріопротекторів методом тензодилатометрії. Біофізичний вісник, 1(17), 95-102. вилучено із https://periodicals.karazin.ua/biophysvisnyk/article/view/12886
Розділ
Методи біофізичних досліджень