Порівняльне дослідження експресії деяких груп генів у фібробластах шкіри та легенів щурів різного віку
Анотація
Проведено порівняльне дослідження експресії трьох різних груп генів та кількості їхніх білкових продуктів в культурі фібробластів шкіри та легенів білих щурів лінії Вістар різного віку (2 тижні, 1, 12 та 24 місяці). Знайдено риси подібності та різниці вікової динаміки для віментину, вінкуліну та декорину. Для цих трьох генів, продукти яких приймають участь у внутрішньоклітинних взаємодіях (віментин) та взаємодіях білків цитоскелету з компонентами міжклітинного матриксу, притаманно зростання експресії з віком як у шкірі, так і в легенях. Кількість продуктів цих генів коливається без якоїсь загальної спрямованості. Найбільш активна експресія вінкуліну, як в шкірі, так і в легенях; кількість білку-продукту також максимальна саме для нього. Найменш активна експресія гену віментину у легенях двотижневих щурів. Для експресії генів факторів росту 1, 2 та 8 знайдено суттєву різницю в характері їхніх змін в онтогенезі. Перші два з них, продукти яких стимулюють синтез однієї з найбільш важливої та розповсюдженої форми колагену 1, експресуються мінімально у старих тварин як у шкірі, так и легенях. В шкірі вони експресовані значно сильніше, ніж у легенях. Ген фактору росту фібробластів 8 експресований в обох тканинах суттєво слабше, ніж гени факторів росту 1 та 2. Напрям вікових змін експресії фактору 8 є протилежним тому, що притаманне для експресії генів факторів 1 та 2. Щодо кількості білка-продукту, то вона максимальна для фактору росту 8 у віці 1-го місяця в легенях, а в шкірі – у другій половині онтогенезу. Вивчали деякі гени гомеобоксу – НОХ-гени (2, 4, 5, 6, 7). Вони є найбільш важливими для ранніх етапів онтогенезу в зв’язку з впливом їх на органогенез, особливо в ембріональному періоді. Їм в цілому притаманне зменшення як активності експресії, та кількості продукту, особливо у старих тварин. Найбільш активно експресований серед генів гомеобоксу, як у легенях, так і у шкірі, НОХ 5. Отримані результати обговорено в зв’язку з функціональними та тканинними особливостями генів, що вивчались, та їхніх продуктів.
Завантаження
Посилання
Сhang Y.Y., Chi J.T., Dudot S. et al. Diversity, topographic differentiation and position memory in human fibroblasts // PNAS USA. – 2002. – Vol.99 (20). – P. 12877–12882.
Morgan R. Hox genes: a continuation of embryonic patterning // Trends Genet. – 2006. – Vol.22. – P. 67–69.
Katsumoto T., Mitsushima A., Kurimura T. The role of the vimentin intermediate filaments in rat 3Y1 cells elucidated by immunoelectron microscopy and computer-graphic reconstruction // Biol. Cell. – 2002. – Vol.68 (2). – Р. 139–146.
Kot Y.G., Kot E.V., Morozova E.S. et al. Comparison of gene expression of metallothioneins, ubiquitin and p53 in fibroblasts from lung and skin of rats of different age // Regulatory Mechanisms in Biosystems. – 2015. – Vol.6 (2). – P. 161–164.
Järveläinen H., Sainio A., Wight T.N. Pivotal role for decorin in angiogenesis // Matrix Biology. – 2015. – Vol.43. – P. 15–26.
Goldmann W.H., Ingber D.E. Intact vinculin protein is required for control of cell shape, cell mechanics, and rac-dependent lamellipodia formation // Biochemical and Biophysical Research Communications. – 2002. – Vol.290 (2). – P. 749–755.
Olsen S.K., Garbi M., Zampieri N. et al. Fibroblast growth factor (FGF) homologous factors share structural but not functional homology with FGFs // J. Biol. Chem. – 2003. – Vol.278 (36). – P. 34226—34236.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої її публікації на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи.