Структурні й функціональні характеристики почуття правильності в структурі особистості

  • Юлія Богаченко Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Харків, Україна
Ключові слова: почуття правильності, внутрішній компас, структура особистості, моральні цінності, психологічне благополуччя, соціальна адаптація, самосвідомість

Анотація

У статті досліджуються концепції почуття правильності та внутрішнього компасу як критично важливих елементів структури особистості. На основі теорій відомих психологів, таких як Карл Роджерс, Абрахам Маслоу, Віктор Франкл, Джордж Келлі, а також українських авторів, включаючи Тетяну Бондаренко, Олену Громову, Анатолія Кочергіна, Людмилу Петрановську та Соню Любомирську, стаття аналізує функціональні та структурні особливості почуття правильності. Почуття правильності визначається як сукупність моральних цінностей і переконань, які формують особистість і впливають на її поведінку. Підкреслюється, що внутрішній компас є основою самосвідомості, що допомагає індивідам орієнтуватися у складних етичних та моральних дилемах. Соціальне оточення, культурні традиції та сімейне виховання відіграють важливу роль у формуванні цього компасу, сприяючи розвитку моральних цінностей. Стаття розглядає динамічний характер почуття правильності, яке може змінюватися в залежності від нових переживань та соціального контексту. Результати дослідження вказують на важливість усвідомлення своїх цінностей для досягнення психологічного благополуччя та соціальної адаптації. Висновки можуть стати основою для подальших досліджень у галузі психології, освіти та соціального розвитку, а також для практичних рекомендацій у роботі з особистістю.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Посилання

Brown, R. P., & Gerbarg, P. L. (2012). The healing power of the breath: Simple techniques to reduce stress and anxiety, enhance concentration, and balance your emotions*. Shambhala Publications.

Frankl, V. E. (2006). Man's search for meaning (4th ed.). Beacon Press.

Kelly, G. A. (1955). The psychology of personal constructs. W. W. Norton & Company.

Laozi. (2005). Tao Te Ching (D. C. Lau, Trans.). Penguin Classics.

Lyubomirsky, S. (2010). The how of happiness: A practical guide to getting the life you want. Penguin Press.

Maslow, A. H. (1954). Motivation and personality. Harper & Row.

Rogers, C. R. (1951). Client-Centered Therapy: Its Current Practice, Implications and Theory. London: Constable.

Rogers, C. R.(1961). On Becoming a Person: A Therapist's View of Psychotherapy (pp. 184-187). Boston: Houghton Mifflin.

Rogers, C. R. (1967). On becoming a person: A therapist’s view of psychotherapy (pp. 185–186). Boston: Houghton Mifflin.

Seligman, M. E. P. (2011). Flourish: A visionary new understanding of happiness and well-being. Free Press.

Wilber, K. (1996). A brief history of everything. Shambhala.

Опубліковано
2024-12-31
Цитовано
Як цитувати
Богаченко, Ю. (2024). Структурні й функціональні характеристики почуття правильності в структурі особистості. Психологічне консультування і психотерапія, (22). https://doi.org/10.26565/2410-1249-2024-22-04