Символи та образи в модальності системної сімейної психотерапії
Анотація
У статті розглянута проблема психотерапевтичної роботи з символами та образами у популярному в сучасних умовах методі системних сімейних розстановок, засновником якого є Берт Хеллінгер. Психотерапевтична робота у даному методі охвачує зміст несвідомого на трьох рівнях: особистому, родовому, колективному несвідомому. Кожен рівень несвідомого має свою символіку, розуміти яку повинен психотерапевт, який працює в даному напрямку психотерапії. Одним з основних механізмів роботи в методі системних сімейних розстановок є робота з символами та образами несвідомого, які відображають певні структури психіки. В процесі проведення психотерапевтичного сеансу у клієнта або його заступників у випадку групової роботи виникають переживання, які відображають динаміку несвідомих структур психіки клієнта. Аналогічно з іншими методами, мова несвідомого клієнта відображується через символи, образи, фантазії, метафори, на базі яких психотерапевт формує стратегію сеансу. При роботі в методі системних сімейних розстановок велику увагу приділяють взаємозв’язкам між структурами психіки, які Берт Хеллінгер назвав «порядки любові». Порядки любові – це ті закони та закономірності, на базі яких формуються взаємозв’язки між структурами психіки людини. Такі взаємозв’язки можуть бути нормальними, і тоді людина почуває себе цілісною та гармонійною, а можуть бути порушені, що викликає симптоматику або проблему. Берт Хеллінгер виділив у психіці людини безліч таких взаємозв’язків та їх порушень. Основні порушення у «порядках любові» виникають у стосунках між батьками та дітьми, сестрами та братами, чоловіком та жінкою, подружжям. Симптоми, як правило, символічно відображають протиріччя між внутрішніми переживаннями та поведінкою, наприклад, внутрішнє переживання стосується неприйняття кого-небудь із оточення, хоча на рівні поведінки це не демонструється. Працюючи з симптомом або проблемою методом системної сімейної психотерапії, терапевт намагається усунути подібне протиріччя і таким чином трансформувати негативний зв'язок (порядок любові) у конструктивний. Символами конструктивних зв’язків є почуття поваги та прийняття інших людей.
Завантаження
Посилання
Hellinger B. (2010). Love of the Spirit. What leads to it and how it succeeds, Moscow: Institute of Consulting and System Solutions, 328.
Hellinger B. (2001). The orders of love: the resolution of family-systemic conflicts and contradictions, Moscow: Publishing House of the Institute of Psychotherapy, 400.
Hellinger B., Gabriele Ten Hevel. (2009). The Long Way. Conversations about fate, reconciliation and fortune, Moscow: Institute of Consulting and System Solutions, 167.
Hellinger B. Thought. (2008). Their roots and their influence, Moscow: Institute of Consulting and System Solutions, 192.
Kuchera I., K. Shaffler. (2007). What is the matter with me? Symptoms of diseases and family placement. Moscow: Institute of Consulting and System Solutions, 157.