Динаміка психологічних особливостей наркозалежних у період реабілітації до року та від року до п’яти

  • Svitlana Mykhailiv Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка, Полтава, Україна https://orcid.org/0000-0003-1033-0719
  • Myshko Nadiia Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка, Полтава, Україна https://orcid.org/0000-0002-6354-051X
Ключові слова: наркозалежна особа, психологічні особливості наркозалежних, реабілітація

Анотація

Попри те, що в Україні постійно проводиться велика кількість профілактичних та корекційних заходів з метою попередження та усунення явища наркозалежності, статистика свідчить, що проблема не зменшує своєї актуальності. Наразі існує досить велика кількість досліджень, що розкривають особистість наркозалежного. Багато вчених одностайні в тому, що в період наркозалежності відбувається спотворення в особистісній сфері, однак особливості цих спотворень на різних стадіях наркозалежності до кінця не вивчені. Разом із тим, усунення психологічної залежності від наркотичних речовин засобами реабілітаційного впливу можливе лише за умови врахування знання щодо психологічних особливостей наркозалежного на різних етапах реабілітаційного процесу. Головною метою реабілітаційної роботи є не тільки відмова від наркотиків. Це розвиток нових ціннісних орієнтацій, зростання особистості в індивідуальному і соціальному плані, розвиток властивостей антинаркотичної стійкості особистості, сформованість навичок відповідального вибору, сформованість внутрішнього локусу контролю, наявність позитивного життєвого сценарію та наявність внутрішніх ресурсів для його реалізації. У статті проаналізовано вплив реабілітаційних заходів на особистісні особливості наркозалежних, які знаходяться на короткотривалому та довготривалому етапі реабілітації. Дослідженням було охоплено 60 осіб, з яких 30 наркозалежних з періодом реабілітації до року та 30 наркозалежних з періодом реабілітації з року до 5 років. В комплекс діагностичного інструментарію увійшли методики на дослідження рівня агресивності, шкали тривоги, поведінки в конфліктній ситуації, оцінки нервово-психічної напруги особистості, опитувальник для дослідження рівня імпульсивності, опитувальник для дослідження рівня суб'єктивного контролю, опитувальник для дослідження самопочуття, активності, настрою. Визначено динаміку психологічних особливостей наркозалежних у період реабілітації до року та від року до п’яти.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Посилання

Belycheva S.A. (1993) Основы превентивной психологии [Fundamentals preventyvnoy psychology. Education]. (in Russian)

Butakov, I.N. (2016) Ценностные ориентации наркозависимых лиц на разных стадиях заболевания [Value orientations of drug addicts at different stages of the disease] Bulletin of the Council of Young Scientists and Specialists of the Chelyabinsk Region. №2 (13) Т.3, 30-32. (in Russian)

Zmanovskaya E.V. (2003) Девиантология: Учебник для студентов высших учебных заведений [Deviantology: Textbook for students of higher educational institutions] – М.: Academy. (in Russian)

Katkov A.L., Titova V.V. (2002) Интегративно-развивающая, двухуровневая психотерапия наркозависимых. [Integrative developmental, two-level psychotherapy of drug addicts] Narcology. 9, 27-35. (in Russian)

Lichko A.E., Bitenskiy V.S. (1991) Подростковая наркомания [Teenage addiction] L., The medicine. (in Russian)

Mendelevich V.D. (2008) Клиническая и медицинская психология [Clinical and medical psychology] – М.: MEDpress-inform. (in Russian)

Sedikh K.V., Morgun V.F. (2015) Делінквентний підліток. Навчальний посібник із психопрофілактики, діагностики та корекції протиправної поведінки підлітків для студентів психологічних, педагогічних, соціальних, юридичних спеціальностей та інтернівпсихіатрів [Delinquent teenager. A manual on psychoprophylaxis, diagnosis and correction of juvenile delinquency for students of psychological, pedagogical, social, legal and internist psychiatrists] К.: Publishing House "Word". (in Ukrainian)

Frankl V. (2011) Страдания от бессмысленности жизни. Актуальная психотерапия [Suffering from the meaninglessness of life. Actual psychotherapy] Novosibirsk. (in Russian)

Heckhausen H. (2003) Motivation and activity. SPb: Peter. (in Russian)

Mushko N. (2014) The determinants of adolescent deviant behavior. Intellectual Archive. Volume 3, Number 2. Toronto, 105-110.

Опубліковано
2019-10-06
Цитовано
Як цитувати
Mykhailiv, S., & Nadiia, M. (2019). Динаміка психологічних особливостей наркозалежних у період реабілітації до року та від року до п’яти. Психологічне консультування і психотерапія, (11), 33-41. https://doi.org/10.26565/2410-1249-2019-11-04