«БЕЗОДНЯ» Ю. В. МАМЛЄЄВА: ГЕНЕЗА, ДИНАМІКА ВЧЕННЯ, ОНТОЛОГІЧНА ПРОБЛЕМА
Анотація
Стаття присвячена розгляду генези, динаміки та онтологічної проблеми вчення Юрія Мамлєєва про Безодню. Автор виокремлює п’ять причин виникнення такого екстраординарного вчення: криза двадцятого століття та філософування у підпіллі, укоріненість у російській культурі та національна самоідентифікація Мамлєєва, вплив східної метафізики та інтегрального традиціоналізму, зв’язок філософії з літературою та художні витоки мамлєєвського мислення, містичний досвід автора вчення та його духовні осяяння. Розглядаючи динаміку вчення про Безодню, автор статті означує три етапи його становлення: формування утризму «Я» як можливості збереження особистості у формі вищого «Я» під час досягнення Абсолюту, висвітлення глибин невидимих пластів космосу та створення «Останньої Доктрини», розкриття ідеї Росії Вічної як посередника між Абсолютом та Безоднею. Також автором статті досліджується можливість примирення радикальності мамлєєвського утризму «Я» з його ж вченням про Росію Вічну. Примирення стає можливим саме в контексті динаміки розвитку Мамлєєвського вчення про Безодню. Під час дослідження онтологічної проблеми співвідношення Абсолюту та Безодні зазначається: на метафізичному рівні, що носить езотеричний характер, Абсолют та Безодня тотожні та взагалі не можуть мислитись окремо. На релігійному ж рівні, що носить екзотеричний характер, вони можуть бути протиставлені один одному. При цьому трансцендентність Абсолюту розглядається як така, що дається людині і може бути досягнена, а трансцендентність Безодні, як така, що не дана людині і є принципово недосяжною. Автор статті доходить висновку, що розгляд генези та динаміки вчення Юрія Мамлєєва може допомогти у розумінні та вирішенні тих парадоксів, котрі формуються під час введення Безодні у традиційну метафізику.
Завантаження
Посилання
Berdyaev, N. (1990). The Fate of Russia. Moscow: MSU publishing. (In Russian).
Cassirer, E. (1988). An Essay on Man: An Introduction to a Philosophy of Human Culture. Man’s Problems in Western Philosophy: Collected Works. Moscow: Progress. (In Russian).
Cassirer E. (1990). The Power of Metaphor. The Theory of Metaphor: Collected Works. Moscow: Progress. (In Russian).
Frank, S. (1990). Essays. Moscow: Pravda. (In Russian).
Honcharov, S. (2019). Yuriy Mamleev’s Сreative Writings: Philosophy and/or Literature? The Journal of V. N. Karazin Kharkiv National University, Series "Philosophy. Philosophical Peripeteias", 61, 72-78. (In Ukrainian).
Honcharov, S. (2020). Mamleev's I-utrism as a Special Kind of Metaphysics. The Journal of V. N. Karazin Kharkiv National University, Series "Philosophy. Philosophical Peripeteias", 62, 139-147. (In Ukrainian).
Guenon, R. (2020). Introduction to the Study of the Hindu doctrines. Moscow: Belovodye. (In Russian).
Guenon, R. (2019). The Crisis of the Modern World. Moscow: Academic project. (In Russian).
Lakoff G., Johnson M. (1990). Metaphors We Live By. The Theory of Metaphor: Collected Works. Moscow: Progress. (In Russian).
Mamleev, Yu. (2011). Eternal Russia. Moscow: Eksmo. (In Russian).
Mamleev, Yu. (1993). Selected works. Moscow: TERRA. (In Russian).
Mamleev, Yu. (2017a). Memories. Moscow: Tradition Publishing Group. (In Russian).
Mamleev, Yu. (2009) Russian Trips to the Subtle World. Moscow: AST: Zebra E. (In Russian).
Mamleev, Yu. (2002) Shatuny. Moscow: Ad Marginem. (In Russian).
Mamleev, Yu. (2009). The Destiny of Being. Moscow: Enneagon. (In Russian).
Mamleev, Yu. (2019). The Destiny of Being – Path to Philosophy (interview "Questions of Philosophy", No. 9, 1993). Articles and interviews: collected works. Moscow: Tradition Publishing Group. (In Russian).
Mamleev, Yu. (2017b). The Last Comedy. Collected works. Volume 2. Moscow: Exmo. (In Russian).
Mamleev, Yu. (2001). The Wandering Time. Petersburg: Limbus Press. (In Russian).
Ortega y Gasset, J. (1990). Two Great Metaphors. The Theory of Metaphor: Collected Works. Moscow: Progress. (In Russian).
Авторське право (c) 2021 Семен Гончаров
Цю роботу ліцензовано за Міжнародня ліцензія Creative Commons Attribution 4.0.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).