Рецензування

Рецензування наукових статей є важливим етапом в науковому процесі, оскільки це допомагає забезпечити якість та об'єктивність публікацій. Всі статті журналу рецензуються щонайменше двома рецензентами, забезпечується подвійне «сліпе» рецензування статей (рецензентам не відома інформація про авторів, а авторам не відома інформація про рецензентів)

Рецензенти наукових матеріалів призначаються відповідальним секретарем Редакційної колегії Збірника. До рецензування наукових статей долучаються провідні вчені у відповідній галузі наукових знань і висококваліфіковані фахівці-практики.

Рецензентами не можуть бути наукові керівники авторів наукової статті, співавтори наукової статті, а також ректори і проректори вищих навчальних закладів, керівники організацій та їх заступники, співробітники кафедр, лабораторій, секторів, відділів, де працюють автори наукової статті.

Редакція зберігає таємницю прізвищ рецензентів.

Редакція Збірнику розуміє важливість процесу експертного огляду і рекомендує рецензентам ознайомитись та слідувати Етичним рекомендаціям для рецензентів COPE. Рекомендації для рецензентів:

  1. Об'єктивність та нейтральність. Рецензент повинен уникати особистих уподобань чи попередніх припущень. Завдання рецензента - оцінити наукову якість та методологію дослідження.
  2. Конфіденційність. Рецензент повинен забезпечити конфіденційність процесу рецензування. Ніколи не розкривати інформацію про статтю або її авторів без дозволу редакції.
  3. Компетентність. Рецензенту необхідно обирати статті в області, де він (вона) має достатні знання. Якщо редакція призначила для рецензування статтю, в якій рецензент не є експертом, він (вона) мають відмовитись від рецензування.
  4. Конструктивна критика. У випадку виявлення недоліків рецензент повинен надати конструктивні поради, які можуть допомогти авторам поліпшити свою роботу.
  5. Терміни. Рецензенту має дотримуватись встановлених термінів для подання рецензії (до 8 тижнів). Це допоможе забезпечити ефективність редакційного процесу.
  6. Додержання етичних норм. У випадку виявлення будь-яких випадків можливого плагіату, недостовірних даних, порушень етичних норм, або сумніву рецензент повинен повідомити про це редакцію.
  7. Відмова від рецензування. Якщо рецензент не може об'єктивно рецензувати статтю або він обмежений у часі, він має повідомити про це редакцію якомога раніше.

За результатами рецензування й перевірки матеріалів автор отримує відповідь електронною поштою:

  • Статтю прийнято
  • Статтю потрібно корегувати
  • Статтю відхилено

Якщо рецензент зазначив необхідність доопрацювання статті, автор повинен внести всі виправлення протягом 20 днів з моменту отримання повідомлення для незначних доопрацювань та протягом 45 днів для значних доопрацювань. Процес виправлення може повторюватися доти, доки редактор не прийме обґрунтоване рішення про прийняття статті до публікації.

Крім цього, стаття може бути додатково перевірена на дотримання етики публікацій Збірника. Зазвичай така перевірка здійснюється, коли стаття зазнала суттєвих доопрацювань за рекомендаціями рецензентів.

Причини відмови в публікації

▪ відсутність наукової новизни або її незначущість;

▪ стаття не відповідає цілям і спеціалізації Збірника;

▪ поданий рукопис не відповідає етиці публікацій Збірника або вимогам до оформлення;

▪ маніпуляція цитуваннями та/або посиланнями на першоджерела;

▪ не врахування коментарів/рекомендацій рецензентів та невиконання всіх необхідних заходів;

▪ стаття розкриває конфіденційну інформацію без наявності відповідної згоди.