ДОСЛІДЖЕННЯ СУЧАСНОГО СТАНУ КРЕДИТНОГО ПОРТФЕЛЯ БАНКІВ УКРАЇНИ ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЙОГО УПРАВЛІННЯ
Анотація
В умовах загострення конкуренції банки, очікуючи прибуток, можуть розміщувати свої активи у високоризикові інструменти, що може призвести до втрати ліквідності та платоспроможності. Зростає відповідальність керівництва банку за стратегічні цілі фінансового розвитку банку. За цих обставин підвищується роль теоретичних та практичних аспектів формування фінансової стратегії банку. Але слід пам'ятати, що основою фінансової стабільності та стратегічного розвитку є формування ефективної кредитної політики, яку може забезпечити чітко вироблена стратегія.
Стратегія виступає інструментом реалізації стратегічного управління банку, що являє собою діяльність, пов’язану з визначенням цілей і задач організації та забезпеченням взаємовідносин між організацією і зовнішнім оточенням та, в свою чергу, відповідає її внутрішнім можливостям і дозволяє залишатися сприйнятливою до зовнішніх вимог.
У роботі було досліджено значення сутності кредитного портфеля, зокрема уточнено поняття "кредитний портфель банку" та його роль. Також висвітлені функції кредитного портфеля комерційного банку, з яких випливають основні цілі його формування. Визначено особливості понять «розміру» та «структури» кредитного портфеля.
В статті проаналізовано динаміку обсягів кредитного портфеля банків та їх кількість станом на 1 січня 2018-2021 р.р., окреслено фактори, що мають безпосередній вплив. Окрім цього, у роботі досліджено кредитний портфель одного з найкрупніших системних банків України - АТ «КБ «ПриватБанк» та надано оцінку його структурі та якості.
Для вдосконалення заходів щодо попередження виникнення кредитного ризику, банку слід враховувати вартість кредитних ресурсів в управлінні кредитним ризиком. Це дозволить визначити часовий інтервал та доцільність коригування відсотків за наданими кредитами, що вирішально для вдосконалення інструментарію аналізу в процесі управління кредитним ризиком.
У висновках представлені рекомендації для банківського сектору України задля подальшого покращення кредитування та поліпшення стану кредитного портфеля банків України.
Завантаження
Посилання
Moroz, A. M., Savluk, M. I., Pukhovkin, M. F. (2000). Bankivsʹki operatsiyi: pidruchnyk. Kyiv: KNEU.
Buhel, Yu. (2010). Napryamy udoskonalennya suchasnykh metodiv upravlinnya bankivsʹkym kredytnym portfelem. Halytsʹkyy ekonomichnyy visnyk, 2 (27), 157–163.
Karahodova, O.O. (2020). Problemy optymizatsiyi struktury kredytnoho portfelya komertsiynoho banku. Bankivsʹka sprava. 2, 40–42.
Arbuzov, S. H., Kolobov, Yu. V., Mishchenko, V.I. (2011). Bankivsʹka entsyklopediya. Kyyiv: Tsentr naukovykh doslidzhen Natsionalnoho banku Ukrainy.
Ofitsiynyy sayt Natsionalʹnoho banku Ukrayiny. Retrieved from: https://bank.gov.ua/control/uk/index.
Ofitsiynyy sayt AT KB «Pryvatbank» (2020). Retrieved from: https://privatbank.ua/.
Ofitsiynyy sayt internet-vydannya «Finansovyy klub» (2020). Retrieved from https://finclub.net/ua/news/yakist-rozdribnoho-portfelia-bankiv-v-2020-rotsi-pohirshytsia.html/.
Ofitsiynyy sayt Ministerstva finansiv Ukrayiny (2020). Retrieved from URL:https://mof.gov.ua/uk.
Svyatko, S. A., Miller, R. I. Analiz i otsinka finansovoyi stiykosti banku yak neobkhidna umova efektyvnoho bankivsʹkoho menedzhmentu. Finansy Ukrayiny, 8, 48–54.
Brovko, L. I., Soroka, V. Ye., Brovko, Ye. I. (2018) Analiz kredytnoho portfelya komertsiynykh bankiv Ukrayiny v suchasnykh umovakh. Ekonomika ta derzhava, 11, 86–89.