Аналіз поширення радіонуклідів Pu в результаті пожеж у квітні 2020 р в зоні відчуження Чорнобильської АЕС
Анотація
Внаслідок ядерних аварій, що сталися в різних частинах світу, спостерігається радіоактивне забруднення навколишнього середовища. Ризики поширення забруднення можуть зростати під час повені, пожеж та деяких стихійних лих. Відсутність ефективних заходів, спрямованих на ліквідацію можливих джерел пожежі в луговій зоні та лісових угіддях у зоні відчуження Чорнобиля (ЧЗВ), призводить до високого ризику виникнення пожежі. Часовий та просторовий розподіл пожеж свідчить про те, що вони трапляються на всій території ЧЗВ, у тому числі в найбільш забруднених районах. Ризик пожеж зростає зі зміною клімату, і заходи щодо їх запобігання слід враховувати в надзвичайних програмах. Територія ЧЗВ забруднена довгоживучими радіонуклідами, такими як 137Cs, 90Sr, ізотопи Pu (238Pu, 239 + 240Pu, 241Pu) та 241Am. В результаті лісових пожеж радіонукліди, що містяться в деревині та підстильній поверхні, потрапляють в атмосферу разом з димом. Хвороби, що виникають під впливом іонізуючого випромінювання ізотопів Pu та 241Am, становлять серйозну проблему для здоров'я людини. Для оцінки просторового розподілу ізотопів Pu та 241Am було використано дані про лісові пожежі, які сталися в Чорнобильській зоні в квітні 2020 р. Для оцінки динаміки викидів радіоактивних речовин в атмосферу під час пожеж на території ЧЗВ, використовувались програмні продукти: NASA WorldView, програма HYSPLIT. Програма HYSPLIT дозволяє за допомогою метеорологічних даних реконструювати траєкторії поширення радіонуклідів в атмосфері та отримати достовірну картину розподілу радіонуклідів на досліджуваній території. Отримано карти об'ємної активності ізотопів Pu в повітрі та випадінь на ґрунті в результаті пожеж. Встановлено, що обумовлена присутністю цього елемента радіоактивність в повітрі та при випаданні радіоактивних частинок на грунт невисока (досягає в повітрі 1.0Е-7...0.1 Бк/м3, на грунті 1.0Е-6...1 Бк/м2). Проведено аналіз поширення ізотопів Pu в результаті переміщення повітряних мас у місцях пожеж в зоні відчуження Чорнобильської АЕС та пов'язаних з цим небезпек для населення та навколишнього середовища.
Завантаження
Посилання
B.S. Prister, A.A. Klyuchnikov, V.G. Baryakhtar, V.M. Shestopalov, and V.P. Kukhar, Проблемы безопасности атомной энергетики. Уроки Чернобыля [Nuclear power safety problems. Lessons from Chernobyl], (NAS of Ukraine, Institute of NPP safety problems, Kyiv, 2016), pp. 356. (in Russian)
S.V. Zibtsev, J.G. Goldammer, S. Robinson, and O.A. Borsuk, Unasylva, 243/244(66), 40-51 (2015), http://www.fao.org/3/I4447E/i4447e.pdf.
V. Kashparov, S. Levchuk, M. Zhurba, V. Protsak, Yu. Khomutinin, N.A. Beresford, and J.S. Chaplow, ESSD, 10, 339-353 (2018), https://doi.org/10.5194/essd-10-339-2018.
L.Ya. Tabachny, and etc, Атлас Україна. Радіоактивне забруднення [Atlas Ukraine. Radioactive interference], (TOV "Intellectual Systems GEO", 2008), pp. 52. (in Ukrainian)
M.F. Kozhevnikova, V.V. Levenets, I.L. Rolik, and A.A. Shchur, PAST, 3(109), 26-30 (2017), https://vant.kipt.kharkov.ua/ARTICLE/VANT_2017_3/article_2017_3_26.pdf. (in Russian)
J. Peterson, M. MacDonell, L. Haroun, and F. Monette, Radiological and Chemical Fact Sheets to Support Health Risk Analyzes for Contaminated Areas, (Argonne National Laboratory Environmental Science Division, 2007), pp. 133, https://www.philrutherford.com/Radiation_Links/ANL_ContaminantFactSheets_All_070418.pdf.
V. Protsak, O. Voitsekhovych, and G. Laptev. Estimation of radioactive source term dynamics for atmospheric transport during wildfires in Chernobyl zone in spring 2020. (Ukrainian Hydrometeorological Institute, Kiev, 2020). https://uhmi.org.ua/msg /fire2020/analytical.pdf. (in Ukrainian)
R.R. Draxler, and G.D. Hess, Description of the HYSPLIT-4 Modeling System. Silver Spring: Air resources Laboratory, NOAA Technical Memorandum ERL ARL-224. pp. 22. (1997), https://www.arl.noaa.gov/documents/reports/arl-224.pdf
M. De Cort, Y.S. Tsaturov, Directorate-General for Research and Innovation (European Commission), European Commission, Atlas of cesium deposition on Europe after the Chernobyl accident, (Office for Official Publications of the European Communities, Luxembourg, 1998), pp. 63, https://op.europa.eu/s/oXu8
Information note n°5, (IRSN, 2019), pp. 11, https://www.irsn.fr/EN/newsroom/News/Documents/IRSN_Information-Report_Fires-in-Ukraine-in-the-Exclusion-Zone-around-chernobyl-NPP_05052020.pdf
Assessment of the distribution of radionuclides and the impact of industrial facilities in the Chernobyl exclusion zone (Final Report). INRIR, 2018, 217 p. http://chornobyl-gef.com/wp-content/uploads/2018/05/Assesment-of-Distr.-Radioact.pdf
O.A. Shurankova, and V.P. Kudryashov, Problems of health and ecology, 1(7), 67-71 (2006), https://elib.gsmu.by/handle/GomSMU/1075. (in Russian)
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).