Розчинність бору та карбону в фериті сплавів системи Fe-B-C
Анотація
Дослідження проводили на сплавах системи Fe-В-С з вмістом карбону 0,0001-0,01 % (мас.) і бору 0,0001-0,01 % (мас.), інше – залізо. Для визначення структурного стану сплавів використовували мікроструктурний, мікрорентгеноспектральний та рентгеноструктурний аналізи. Визначено рівень мікронапружень, щільність дислокацій та коерцитивна сила фериту та показано, що зі збільшенням вмісту бору в сплаві дефектність структури зростає. Отримані результати дозволяють висунути припущення, що атоми бору в твердому розчині α-заліза в залежності від вмісту бору займають позиції проникнення-заміщення. В даній роботі експериментально показано, що при кімнатній температурі межа розчинності бору та карбону в фериті складає 0,00012 % (мас.) та 0,006 % (мас.). При подальшому збільшенні вмісту бору та карбону відбувається утворення наступних фаз Fe2B, Fe3(CB), Fe23(CB)6. В роботі вперше з застосуванням квазіхімічного методу отримано залежність вільної енергії твердого розчину на основі α-заліза від температури та визначено межу розчинності карбону та бору. Максимальна масова частка карбону може складати до 0,016 % (мас.), а бору до 0,00025 % (мас.). При кімнатній температурі межа розчинності бору в фериті складає 0,0001 % (мас.), а карбону 0,004 % (мас.). Розраховані числові значення розчинності бору та карбону в фериті сплавів системи Fe-B-С мають менші числові значення ніж за експериментальними результатами. Це можна пояснити тим, що атоми бору більш активно взаємодіє з дефектами структури ніж атоми карбону. Зі збільшенням температури розчинність карбону та бору в даній фазі зростає.
Завантаження
Посилання
N.P. Lyakishev, Yu.L. Pliner and S.I. Lappo, Борсодержащие стали и сплавы [Boron-bearing steels and alloys] (Metallurgiya, Moscow, 1986), p.191. (in Russian)
A.E. Vol, Строение и свойства металлических систем [Structureand properties of binary metalsystems], (Fizmatgiz, Moscow, 1959), p. 856. (in Russian)
O.A. Bannykh and M.E. Drytsa, Диаграммы состояния двойных и многокомпонентных систем на основежелеза [Phase Diagrams of Binary and multicomponent Systems based on of the iron: Handbook], (Metallurgiya, Moscow, 1986), р. 439.
Yu.B. Kuzma and N.F. Chaban, Двойные и тройныесистемы, содержащие бор: Справочник [Boron-bearing binary and ternary systems], (Metallurgiya, Moscow, 1990), р. 317. (in Russian)
N.P. Lyakishev, Диаграммы состояния двойных металлических систем: Справочник [Phase Diagrams of Binary Metal Systems: Handbook], (Mashinostroenie, Moscow, 2001), p. 498. (in Russian)
A.P. Huliaev and A.A. Huliaev, Металловедение [Metalsscience] (Midalliance, 2011), p. 644 с. (in Russian)
B.N. Arzamasov, V.Y. Makarova and H.H. Mukhynandetc., Металловедение [Metalsscience] (Moscow, BMSTU, 2001), p. 648. (in Russian)
S.V. Tverdokhlebova, Vìsnik Dnìpropetrovs’kogo unìversitetu. Serìâ Fìzika, radìoelektronìka, 14(12/1) 100 104 (2007). (in Russian)
O.Yu. Bereza, N.Yu. Filonenko and O.S. Baskevich, Physics and Chemistry of Solid State, 13(3), 968-973 (2012).
N.Yu. Filonenko and І.M. Spiridonova Physics and Chemistry of Solid State, 10(3), 609-612 (2009).
N.Yu. Filonenko, O.S. Baskevych and V.V. Soboliev Journal Scientific Bulletin of National Mining University, 4, 74-78 (2012).
M.P. Shaskolskaya, Кристаллография [Crystallography], (Vysshaya Shkola, Moscow, 1984), p.376. (inRussian)
Iu.S. Nechaev, Advances in Physical Sciences, 181(5), 493-490 (2011).
Z.A.Matysina and M.I. Milyan Теория растворимости примеси в упорядоченных фазах [Solubility theory residual element in orderedphase]. (DGU, Dnepro, 1991). p.180.(in Russian)
V.H. Havrylova, Y.F. Tkachenko and A.V. Belostochnyi, Reporter of the Priazovskyi State Technical University. Section: Technical sciences, 18, 90-95 (2008).
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).