Коливання та тенденції рівня моря в Одесі за останні 50 років
Анотація
Досліджено коливання рівня Чорного моря по рядах середньорічних та середньомісячних висот його на станції Одеса-порт за весь період спостережень з 1875 р. і проведено порівняння їх зі змінами за останні 50 років (1960-2010рр.). Показано хвильової характер його мінливості з амплітудою 9-10 см та періодом 3-4 роки на тлі тенденції підняття рівня, яка змінюється з другої половини 90-х років на зниження з 491 см в 1994р. до 481 см - у 2007р. Оцінено амплітуду сезонних коливань рівня моря в Одесі (13-20 см) та встановлена поява двох екстремумів у 50% випадків. Узгодженість появи років максимальних висот рівня в Чорному морі з роками Ель-Ніньо свідчить про існування в Світовому океані єдиних процесів. Аномально високі значення рівня на станції Одеса-порт у 2010 році підтверджують зв'язок з явищем Ель-Ніньо, що сталося взимку 2009-2010 рр.
Завантаження
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).