Метод флуоресцентних зондів в оцінці трансмембранного потенціалу одиночних гепатоцитів щура при дії адреналіну
Анотація
Методом мікрофлуоріметріі одиночних клітин, з використанням карбоціанінового зонда Н 510 (3,3-діетілоксокарбоціанін броміду) оцінювали мембранний потенціал інтактних і стимульованих адреналіном гепатоцитів. Значення потенціалу розраховували за формулою Нернста, перетвореної щодо катіонних ліпофільних флуоресцентних зондів. Отримана в даному методі оцінки, величина трансмембранного потенціалу гепатоцитів склала -48,3 ± 6,9 mV, дана величина не змінювалася в присутності протонофора FCCP (250 нМ), але знижувалася при деполяризації мембранного потенціалу під впливом 140 мМ К +. Адреналін (10-6м) викликав фазні зміни потенціалу - деполяризація досягала +10,3 ± 2,55 mV, гиперполяризация становила -10,0 ± 1,83 mV. Гіперполяризуючий ефект не виявлявся при впливі більш низьких концентрацій гормону, а також альфаадреноміметіка фенілефрину (10-6м). Дані свідчать про можливість оцінки абсолютної величини і амплітуди змін трансмембранного потенціалу плазматичної мембрани на рівні поодиноких клітин з використанням даного похідного карбоціанінов.
Завантаження
Посилання
315.
2. Plášsek J, Sigler K Slow fluorescent indicators of membrane potential: a survey of different approaches to
probe response analisis//Journal of Photochemistry and Photobiology B:Biology. -1996. Vol. 33, N2. P.101-124
3. Ákerman KE, Järvisalo JO. Effects of ionophores and metabolic inhibitors on the mitochondrial membrane
potential within isolated hepatocytes as measured with the safranine method//Biochem. J. 1980. Vol.192. P. 183-
190.
4. Новикова А.И., Макогон Н.В. мембранный потенциал как показатель гормонального эффекта у
животных разного возраста//Новые исследования по возрастной физиологии и биохимии, природе
гетерозиса и экологии животных. – Вестн. Харьк. ун-та, № 226. – Харьков: Вища школа. Изд-во при
Харьк. Ун-те, 1982. С.9-11.
5. Eherenberg B et al. Membrane potential can be determined in individual cells from the nernstian distribution
of cationic dyes//Biophys J. 1988. Vol. 53. N5.. P. 785-794.
6. ShapiroH.M. Membrane potential estimation by flow cytometry//Methods. 2000. Vol. 21. N 3. P. 271-279.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).