МЕХАНІЗМИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРИНЦИПУ ПУБЛІЧНОСТІ ТА ПРОЗОРОСТІ БЮДЖЕТНОЇ СИСТЕМИ НА МІСЦЕВОМУ РІВНІ
Анотація
Статтю присвячено систематизації основних механізмів реалізації принципу публічності та прозорості бюджетної системи на місцевому рівні та визначенню особливостей їхнього застосування в умовах поширення децентралізаційних процесів в Україні. Досліджено зміст поняття публічності та прозорості бюджетного процесу. Розглянуто основні законодавчі вимоги, спрямовані на забезпечення реалізації принципу публічності та прозорості, та визначено недоліки деяких із них. Доведено, що на сьогодні органи місцевого самоврядування та головні розпорядники бюджетних коштів дотримуються законодавчих приписів щодо оприлюднення інформації про бюджет не в повному обсязі. Запропоновано шляхи вдосконалення окремих інструментів забезпечення публічності та прозорості з урахуванням сучасних особливостей місцевого самоврядування.
Завантаження
Посилання
Bukhanevych,A.I. (2010). Zabezpechennya pryntsypiv vidkrytosti ta prozorosti pry nalahodzhennya dialohu mizh vladoyu ta hromadskistyu. Derzhavne upravlinnya: udoskonalennya ta rozvytok, 3. URL: http://www.dy.nayka.com.ua/?op=1&z=133 [in Ukrainian].
Byudzhetnyy kodeks Ukrayiny vid 08.07.2010 r. № 2456-VI. (2010). Holos Ukrayiny, No. 143.
Zakon Ukrayiny “Pro vidkrytist vykorystannya publichnykh koshtiv” vid 11.02.2015 r.
№ 183-VIII. (2015). Vidomosti Verkhovnoyi Rady Ukrayiny, No. 16,.st. 109
Zakon Ukrayiny “Pro vnesennya zmin do Byudzhetnoho kodeksu Ukrayiny shchodo zaprovadzhennya serednostrokovoho byudzhetnoho planuvannya” vid 06.12.2018 r. № 2646. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2646-19
Zakon Ukrayiny “Pro dostup do publichnoyi informatsiyi” vid 13.01.2011 r. № 2939-VI.
URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2939-17
Kosova, T.D., Anhelina, I.A. (2014). Kodeks fiskalnoyi prozorosti: initsiatyvy MVF. Ekonomichnyy visnyk Donbasu, 3 (37), 77–81 [in Ukrainian].
Makarenko, M.I. (2000). Deyaki aspekty zabezpechennya prozorosti byudzhetnoho protsesu v Ukrayini. Finansovi vazheli ekonomichnoho zrostannya Ukrayiny na suchasnomu etapi, vyp. 1, ch. 1, 112–116. Chernivtsi: Bukovynskyy derzhavnyy finansovo-ekonomichnyy instytut
[in Ukrainian].
Markovych, H.B. Publichnistʹ ta prozoristʹ byudzhetnoho protsesu – oznaka demokratychnoho rozvytku krayiny. URL: https://decentralization.gov.ua/news/4992 [in Ukrainian].
Rukovodstvo po obespecheniyu prozrachnosti v byudzhetno-nalogovoj sfere / MVF, 2007 g.
URL: http:// www.imf.org/ extemal/np/fad/trans/rus/manualr.pdf [in Russian].
Stratehiya reformuvannya systemy upravlinnya derzhavnymy finansamy na 2017-2020 rr., skhv. Rozporyadzhennyam Kabinetu Ministriv Ukrayiny vid 8.02.2017 r. № 142-r. URL: https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/249797370. [in Ukrainian].
Formuvannya mistsevykh byudzhetiv: vymohy zakonodavstva, problemni pytannya ta shlyakhy yikh vyrishennya. URL: https://rozvytok.in.ua/images/analytyka_budget.pdf [in Ukrainian].
Managing Public Expenditures: A Reference Book for Transition Countries. (2001). Allen, R. and Tommasi, D. SIGMA.
Wildavsky, A. (1979). The Politics of the Budgetary Process. Boston: Little Brown.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).