Державне регулювання в контексті зовнішніх впливів: економічні аспекти розвитку країни
Анотація
У статті проаналізовано фактори зовнішніх впливів на економічні аспекти розвитку країни, серед яких, зокрема: перехід від індустріального до постіндустріального (інформаційного) суспільства, в якому базовим ресурсом є інформація; суттєве збільшення кількості країн, які застосовують ринкову модель економіки; посилення глобалізаційних та інтернаціоналізаційних процесів в економіці; втрата державою контролю за внутрішніми процесами в економіці; збільшення кількості інституцій, здатних впливати на регулювання економіки; збільшення розмірів і масштабів впливу інтеграційних міждержавних об’єднань, що призводить до деформації територіальних та/або економічних меж окремих країн; розширення переліку суб’єктів міжнародних економічних відносин, здатних впливати на державну політику щодо регулювання національної економіки; суттєве обмеження монополії держави на реалізацію регуляторної функції; взаємозв’язки держави та недержавних інституцій глобального масштабу.
Встановлено, що фактори зовнішнього впливу на державне регулювання економіки мають як позитивні, так і негативні наслідки. Одним з найбільш суттєвих негативних наслідків є загострення проблем в сфері державних фінансів. В останні десятиріччя чітко простежується тенденція до розбалансованості національних бюджетів, причому це стосується, як країн, економіка яких лише переходить до ринкової, так і високорозвинених країн. В результаті виявляється зростання державного боргу та часткова втрата суверенітету щодо здійснення державного регулювання національної економіки, адже кредитори отримують додаткові важелі впливу на внутрішньоекономічні процеси всередині країни.
В статті запропоновано науково-обґрунтовані підходи щодо державного регулювання економічною сферою, які дають можливість інтегруватись у сучасних світовий простір без додаткових ризиків.
Завантаження
Посилання
Entsyklopediya derzhavnoho upravlinnya [Encyclopedia of Public Administration]. (2011). Kiev: NAPA [in Ukraine].
Kelder, T., Hrubas, V. (2010). Derzhavne rehulyuvannya mizhnarodnoyi ekonomichnoyi diyalnosti v umovakh hlobalizatsiyi [State regulation of international economic activity in the conditions of globalization]. Visnyk Zaporizkoho natsionalnoho universytetu. Ekonomichni nauky, 1 (5), 148–153 [in Ukraine].
Geld, D., McGrew, E., Godblatt, D., Pearfton, D. (2003). Hlobalni transformatsiyi: polityka, ekonomika, kultura [Global transformations: politics, economics, culture]. Kyiv: Phoenix [in Ukraine].
Globalization Index (KOF). URL: http://globalization.kof.ethz.ch.
Tretyak, G. (2011). Derzhavne rehulyuvannya ekonomiky ta ekonomichna polityka. Lviv: LRIPA NAPA [in Ukraine].
Voitovich R. (2013). Modernizatsiya derzhavnoho upravlinnya v umovakh hlobalnoyi intehratsiyi [Modernization of public administration in the conditions of global integration]. Visnyk Natsionalnoyi akademiyi derzhavnoho upravlinnya pry Prezydentovi Ukrayiny, 2, 14–23 [in Ukraine].
Grigor, O. O. (2010). Otsinka rivnya hlobalizatsiyi ta analiz rivnya vidkrytosti Ukrayiny svitovomu hospodarstvu [Estimation of the level of globalization and analysis of Ukraine's level of openness to the world economy]. Ekonomika ta derzhava, 10, 104–106 [in Ukraine].
Stolyarchuk, Ya. M. (2009). Hlobalni asymetriyi ekonomichnoho rozvytku. Kyiv: KNEU [in Ukraine].
Stiglitz, D., Sen, A., and Fitoussi, J.-P. (2016). Neverno otsenivaya nashu zhizn': Pochemu VVP ne imeyet smysla? Doklad Komissii po izmereniyu effektivnosti ekonomiki i sotsial'nogo progressa [Incorrectly assessing our life: Why does not GDP make sense? Report of the Commission on measuring the effectiveness of the economy and social progress]. Moscow: Gaidar Institute Publishing House [in Russia].
Chechel, O. (2011). Formuvannya derzhavnoyi ekonomichnoyi polityky v epokhu hlobalnykh transformatsiy. Kyiv: LLC Scientific-Production Enterprise “Interservis” [in Ukraine].
Joseph, E. Stiglitz (2002). Globalization and its Discontents. New York ; London: W.W. Norton & Company.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).