ВЖИВАННЯ АЛКОГОЛЮ В ПІДЛІТКОВОМУ ВІЦІ
Анотація
Стаття присвячена вивченню особливостей вживання алкоголю в підлітковому віці. Мета статті – з’ясувати особливості вживання алкоголю як однієї з форм девіантної поведінки підлітків. Відзначено, що на сучасному етапі розвитку українського суспільства особливо важко підліткам, які знаходяться в процесі формування своєї системи цінностей та моделей поведінки та можуть під впливом відсутності необхідних заходів з боку батьків, школи, держави та суспільства загалом – сформувати деструктивну систему цінностей та моделей поведінки. В статті надано огляд головних підходів до аналізу девіантної поведінки, а саме: біологічного, психологічного та соціологічного. Розглянуто головні форми девіантної поведінки, а саме: відхилення, пов’язані з порушенням правових норм, відхилення в сфері суспільної моралі; аморальна, делінквентна, злочинна, адиктивна девіантна поведінка. Вживання алкоголю підлітками традиційно розглядається в більшості суспільств в якості девіантної форми поведінки для підлітків. Зроблено висновок, що необхідно розрізняти поняття «вживання алкоголю» та «алкоголізм». Для виявлення особливостей вживання алкоголю підлітками було проведено пілотажне дослідження методом анкетного опитування в одній зі шкіл м. Харкова. В ході дослідження з’ясувалося, що основним фактором, під впливом якого підлітки цієї школи розпочали вживати алкоголь, є соціальне оточення і, в першу чергу, батьки та родичі. Крім того, було відзначено, що приблизно четверта частина опитаних підлітків продовжує вживати алкоголь більш-менш постійно й зараз. На основі результатів дослідження запропоновано рекомендації щодо певних заходів, які можуть допомогти вирішити проблему вживання алкоголю в підлітковому віці.
Завантаження
Посилання
Гилинский Я. И. Девиантология : социология преступности, наркотизма, проституции, самоубийств и других отклонений. Санкт-Петербург : Юрид. центр Пресс, 2004. 520 с.
Колесов Д. В. Современный подросток. Взросление и пол: учебное пособие. Москва : Московский психолого-социальный институт : Флинта, 2003. 200 с.
Кравченко А. И. Социология девиантности. Москва : МГУ, 2003. 255 с.
Лисицын Ю. П., Сидоров П. И. Алкоголизм: (Медико-социальные аспекты). Руководство для врачей. Москва : Медицина, 2000. 527 с.
Социология: учебник / Под ред. проф. Ю. Г. Волкова. Москва : Гардарики, 2003. 512 с.
Шнейдер Л. Б. Девиантное поведение детей и подростков. Москва : Академический проект; Трикста, 2005. 336 с.