Фототерапія в комплексі лікування при пластичному закритті ран у хворих з ішемічною та нейроішемічною формами стопи діабетика
Анотація
Метою проведеного дослідження було поліпшення результатів лікування ран у хворих з ішемічною та нейроішемічною формами синдрому стопи діабетика шляхом застосування в комплексі лікування фототерапії, тромбоцитарного фактора росту і сучасних покривних матеріалів.
В роботі представлені результати хірургічного лікування 48 пацієнтів з синдромом ішемічної та нейроішемічної діабетичної стопи, які відповідно до завдань дослідження були розділені на основну групу (24 пацієнта) і групу порівняння (24 пацієнта). Всі ці пацієнти, які проходили лікування у відділенні гострих захворювань судин клініки ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії імені В.Т. Зайцева НАМН України», страждали на цукровий діабет ЦД ІІ типу і мали IV ступінь ішемії стопи по Fontaine. Діагностику проводили всім хворим за стандартним алгоритмом. Аналіз результатів клінічних, лабораторних, неінвазивних і інвазивних методів обстеження в передопераційному періоді дозволяв визначити ступінь порушення магістрального кровотоку, характер колатеральногокровообігу і мікроциркуляції. Пацієнтам обох груп виконувалися стегново-гомілкове і стегново-підколінне шунтування, а також гібридні реконструкції. Показники регіонарної гемодинаміки у пацієнтів основної групи і групи порівняння до і після реваскуляризації можна було порівняти.
У пацієнтів основної групи застосовувалася розроблена нами технологія лікування. У випадках розвитку флегмон стопи після розтину гнійника проводилася вакуумна терапія ран протягом 7–14 діб до повного очищення рани. У комплексі передопераційної підготовки проводили фототерапію — в залежності від локальної ситуації обробляли рани випромінюванням з різними довжинами хвиль (405, 470 або 525 нм). Після очищення ран від некрозів рановий дефект закривали покриттям PCL (Nanopharma, Чехія)
c аплікацією фибринового згустку і плазми, збагаченої тромбоцитарним фактором росту без фібрину, після чого подальше місцеве лікування супроводжувалося опроміненням ран фотонними матрицями Коробова А.-Коробова В. «Барва-Флекс »(довжина хвилі максимуму смуги випромінювання 660 нм). У двох випадках використовувалося закриття дефектів кісток кістковими імплантатами ILAYAOSTEOGEN®
«A.A. PARTNERS» L.L.C., medical company «ilaya».
Використання розробленої тактики дозволило досягти повного загоєння ран у 91,7 % хворих і часткового загоєння (більше 50 %) у 8,3 % хворих основної групи. Терміни лікування цих пацієнтів не перевищували 2 місяців, виконання високих ампутацій не було потрібно. У хворих групи порівняння на тлі застосування традиційного місцевого лікування рани гоїлися протягом 2–4 місяців; у восьми спостереженнях була потрібна повторна госпіталізація для виконання пластичного закриття; в двох випадках були виконані ампутації на рівні гомілки.
Таким чином, фототерапія і пластичне закриття ран нижніх кінцівок після операції реваскуляризації при синдромі ішемічної діабетичної стопи показано у випадках, коли рани не мають тенденції до спонтанного загоєнню; впровадження розробленої тактики лікування «проблемних» ран нижніх кінцівок дозволило досягти повного загоєння у 91,7 % хворих, часткового (більше 50 %) загоєння —у 8,3 % хворих і уникнути виконання високих ампутацій; застосування комплексу лікування, що включає фототерапію, закриття ран синтетичним покриттям з тромбоцитарним фктором росту, а також закриття кісткових дефектів імплантатами є надзвичайно ефективним стимулятором розвитку в рані грануляційної тканини, придатної для подальшої аутодермопластики.
Завантаження
Посилання
Norgren L, Hiatt WR, Dormandy JA, Nehler MR, Har- ris KA, Fowkes FG; TASC II Working Group. Inter-soci- ety consensus for the management of peripheral arterial disease (TASC II). J Vasc Surg. 2007 Jan;45:5.
Eskelinen E, Luther M, Eskelinen A, Lepantalo M. In- frapopliteal bypass reduces amputation incidence in elderly patients: a population-based study. Eur J Vasc Endovasc Surg. 2003;26:65.
Eltzschig HK, Collard CD. Vascular ischaemia and reper- fusion injury. Br Med Bull. 2004;70:71-86.
Gibbons GW. Lower extremity bypass in patients with diabetic foot ulcers. Surg Clin North Am. 2003;83:659.
Korobov AM, Korobov VA, Lesnaya TA. Fototerapevtich- eskie apparatyi Korobova serii “Barva”[Phototherapy Korobov devices of the “Barva” series]. 2nd ed. Harkov: Kontrast Publ.; 2008. 176 p. (in Russian)